William si Kate

William şi Kate au publicat o fotografie inedită cu...

Citeste mai mult»
 Carlos Santana

Chitaristul Carlos Santana își amână un concert după ce a...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney: "Nu-mi pasă" dacă Trump mă numeşte un...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga și-a păstrat cumpătul după ce i-a cedat...

Citeste mai mult»
Nicola Coughlan,

Nicola Coughlan, starul din „Bridgerton”, atacă seria...

Citeste mai mult»
pap

Martin Scorsese spune că moartea Papei Francisc este o...

Citeste mai mult»
 Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, rejudecat la New York

Citeste mai mult»
Harry

Harry și Charles rămân 'distanți', conform unor surse

Citeste mai mult»
gene

Înainte de moartea sa, soția lui Hackman a căutat...

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de buzunar care a aparținut unui pasager de pe...

Citeste mai mult»
capsula

Capsula Blue Origin cu cele şase femei vedetă la bord,...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp şi Penelope Cruz, în thrillerul „Day Drinker”...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Proprietatea lui Gene Hackman a fost infestată de...

Citeste mai mult»
ciocolata

Cât de sănătoasă este ciocolata neagră. Iată ce spun...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Blue Origin a încheiat cu succes zborul spațial la care...

Citeste mai mult»
Sean „Diddy” Combs

Avocaţii lui Sean „Diddy” Combs vor să cunoască opiniile...

Citeste mai mult»
bebelus

O femeie a născut copilul unui alt cuplu după ce o...

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, actorul din "Euphoria" şi "Grey's Anatomy",...

Citeste mai mult»
Val Kilmer

Cauza oficială a morţii actorului Val Kilmer, starul din...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de...

Citeste mai mult»
anjelica

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o...

Citeste mai mult»
Michelle Obama

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-a angajat avocații care au ajutat-o pe...

Citeste mai mult»
vandici

Ilinca Vandici a ales să acorde o nouă șansă iubirii,...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez a inclus România în turneul ei „Up All...

Citeste mai mult»
paul

Paul Schrader, scenaristul filmului "Taxi Driver", acuzat...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Ducesa de Sussex s-a confruntat cu complicații medicale...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Robert De Niro va primi Palme d'Or-ul onorific al...

Citeste mai mult»
Michael Schumacher

Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima oară....

Citeste mai mult»
Maya

O româncă a uimit juriul Britain's Got Talent cu...

Citeste mai mult»
Eminem

Eminem a devenit bunic. Fiica rapperului, Hailie Jade...

Citeste mai mult»
mark

Zuckerberg și-a cumpărat o vilă în Washington. Suma...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise i-a adus joi un omagiu lui Val Kilmer, rivalul...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a fost pus sub acuzare pentru viol de...

Citeste mai mult»
alexandra stan

Alexandra Stan, după ce a fost surprinsă cu noul iubit:...

Citeste mai mult»
dana nalbaru bebe

Dana Nălbaru, deranjată de agitația dintr-un oraș: „Abia...

Citeste mai mult»

Abia astept sa fiu dezamagita

De în intrebari 27 ian 2011

Da, cu tot optimismul cu care ne-au procopsit parintii nostri, intalnim oameni care zambesc si pe la spate barfesc si fac rautati. Da, si tie ti se intampla asta, stiu. Tuturor. A inceput sa imi fie teama de zambetele oamenilor. Asta pentru ca atunci cand te frigi cu ciorba sufli si in inghetata.
Aud mereu de oameni care sufera, de oameni care patesc lucruri urate. Ma dezamagesc. Sunt dezamagita de oamenii care se coboara atat de mult incat iti fac rau intentionat. Nu depun eforturi sa te cunoasca, dar ei iti fac rau.


Uneori cred ca abia astept sa fiu dezamagita. Vad anumiti oameni din viata mea sau din viata prietenilor, colegilor, cunostintelor mele sau pur si simplu la televizor, in ziare care depun mari eforturi sa dezamageasca, iar oamenii dezamagiti depun aceleasi mari eforturi sa astepte aceasta dezamagire… ma intristeaza.


Suntem foarte intelegatori, lasam omul rau sa faca tot felul de mizerii pana il scoatem de tot din viata.


Uneori ma intreb daca nu cumva suntem noi vinovati, ma gandesc ca poate suntem prea putin intelegatori, poate suntem noi, astia dezamagiti, aia rai, poate ca traim intr-o lume utopica si de fapt este normal ca oamenii sa fie rai. Poate nu stim sa ne impunem de la inceput. Desi nu pricep cum vine treaba cu omul rau care te dezamageste desi nu il cunosti.


Nu ii inteleg pe acesti oameni care tot dezamagesc. Mai exact, nu pricep de ce sunt rai. In fond, e vina noastra ca i-am acceptat langa noi. Si, ma intreb… acum ce sa facem? Sa ne indepartam de toti oamenii pentru ca nu suntem in stare sa recunoastem omul bun de omul rau? Nu se poate, avem totusi in viata noastra foarte multi oameni pe care nu am putea sa ii parasim, multi oameni in jur care ne sunt foarte dragi si care chiar ne sunt prieteni. Sau poate nu?


Pentru ca nu pricep cum poate un om sa fie atat de rau si cu ce i-au gresit oamenii care nu au gresit. E trist sa vad ca oamenii sunt asa de josnici, si mai trist este ca ei nu vad cat sunt de josnici.
Oricum ar fi, abia astept sa fiu dezamagita. Si eu, si tu de langa mine, si tu din fata computerului. Sunt curioasa cine va fi urmatorul dezamagitor. Se ofera cineva? Hai, care da mai mult???


O zi de retrait,
Laura

Tag-uri: , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 14

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Meredith (26.01.2012, 12:29)
Inteleg ceea ce spui, de aceea eu de mica am invatat sa ma astept la orice din partea oamenilor, sa nu acord oricui increderea aceea deplina, acel devotament de lunga durata decat daca chiar se merita. Chiar si asa, oricine dezamageste, iar noi ne lasam dezamagiti pentru ca avem asteptari de la ceilalti, pentru ca undeva in sufletul nostru speram ca persoana cutare sa faca cum am vrea noi si cand vedem ca nu e asa, apare dezamagirea. Cel mai bine e sa ai incredere in tine insuti, si-ti vezi de ale tale, sa te straduiesti sa iti indeplinesti planurile si sa nu te mai astepti ca persoana cutare sa faca ce ai fi vrut tu sa faca, la urma urmei fiecare e liber sa faca ce vrea si nimeni nu poate controla asta, nu exista control absolut. De ce sa ne mai chinuim sa il transformam pe cel de langa noi, cand putem sa ne imbunatatim noi, sa ne bucuram de potentialul propriu fara a mai avea asteptari de la altii?
Răspunde-i
Daniela Stanciu (26.07.2011, 15:02)
dezamagire va exista tot atata timp cat vom exista si noi...e oarecum relativa caci fericirea noastra poate deveni dezamagire pentru un altul si viceversa...daca roata olarului este una dintre cele mai vechi roti,consider ca roata norocului e cea mai veche dintre toate...daca fericirea ar fi un pol numai al nostru,al celor optimisti,atunci cei de la polul opus ar veni la noi si nu ne-ar mai ajunge...asa ca,din cand in cand,trebuie sa mai primim si cate un bobarnac pt a ne aminti si de cei mai putin fericiti...ce conteaza?noi,optimistii,avem un mare avantaj:cand suntem fericiti zambim,cand suntem tristi radem cu gura pana la urechi-ca sa mai intimidam ghinionul...:)
Răspunde-i
Lia (06.02.2011, 17:47)
.....voi , dezamagitilor ! tot ceea ce NU va place la altii...exista in voi ! sunteti dezamagiti,
pentru ca insusi voi dezamagiti ! .....
Răspunde-i
aurelia verdes claudia (05.02.2011, 20:37)
si eu sunt dezamagita mie rusine de mine pentru ca nu am fost mai atenta de ceea ce se intampla in jurul meu de uni oameni care nu stiu sa pretuiasca da sant dezamagita de mine ca nu mam oprit la timpul potrivit ca nu am oprit filmul de nu a mai fii dezamagita si culmea am hotarat sa spun finis si sa incep un nou film in viata mea sa vedem cum va fii
Răspunde-i
katy (01.02.2011, 20:37)
opinia mea este ca dorinta de a dezamagi, dorinta pe care o detin unele persoane,revine din alte dezamagiri de cele mai multe ori. si nu conteaza daca vrei sa dezamagesti persoana care te`a facut sa suferi , din contra iti exprimi aceasta atitudine fata de toti cei cu care intri in contact.uneori toate legaturile astea transforma o seama de oameni intr`un lant vicios. imi place sa functionez dupa zicala "traieste `ti viata si bucura`te in orice moment de ea" pentru ca numai asa poti face fata atat dezamagirilor cat si tentatiei de a dezamagi!!
Răspunde-i
Lolli (31.01.2011, 07:05)
Deja am trecut prin asta.Este urat si nu poti intelege de ce se intampla.
Răspunde-i
mirela (30.01.2011, 02:36)
buna seara,dezamagire e un cuvant cu mare greutate pt k contine atat d multe semnificatii shi reactii ale omului.am ajuns sa fugim din propria tara in speranta k in alta parte ne poate fii mai bine shi aici este diferit total ,se comporta mult mai bine chiar dk ne privesc inca k pe niste intrusi dar macar sunt politicosi ceea c n-am vazut la intoarcerea ac in romania,am fost atat d dezamagita shi am ajuns sa spun k vreau sa ma intorc in ialia chiar dk cei d aici sunt rasisti
Răspunde-i
Lucia (29.01.2011, 16:05)
@ Bula: ai dreptate, imigrarea a ramas singura solutie. Dar fac parte din categoria celor care se incapatineaza sa nu mai fie dezamagiti in propria tara. Este chiar asa imposibil? Este utopic?
@Elena M. Bala: de acord cu tine. Sa vezi cind s-or transforma dezamagitorii in dezamagiti, ce satisfactie vom avea!
Răspunde-i
alexandra horga (28.01.2011, 12:02)
Tot ce avem nevoie e in noi,noi atragem dezamagirea si ne amagim singuri ca nu o sa se mai repete sau ne asteptam la asta crezand ca noi suntem aia buni! Problema e speranta care ne tine incordati si nu traim in prezent traim in trecut cu mintea si ne spunem vai ce dezamagit am fost si in viitor cu speranta ! Ce mai conteaza,cine ce asteapta de la cine? Fiecare are momente de rautate in el si uneori ranim fara sa vrem dar poate in mintea celui ranit e ideea ca suntem rai din nastere. Cel mai simplu e sa te detasezi si sa privesti din afara! Eu ma fac ca ploua torential si nu dau sadisfactie nimanui pt rautatile sale fiind dezamagita! Asteptam prea mult de la altii,dar noi? Ce oferim? Cei care se razbuna gratis si care fac rau fara un motiv real e pentru ca nu au incredere in ei ,le e frica si mie sincer oamenii de genu'imi inspira mila. De multe ori am intors si obrazul celalalt si i-am iertat! Ce am obtinut? Faptul ca le parea rau si iertarea pentru ei era o lovitura muuult mai puternica,s-au simtit rusinati!
Răspunde-i
Gabriela Voichita (28.01.2011, 09:20)
Buna

Si eu sunt de aceeasi parere cu Elena.Multi oameni sunt rai cu cei din jur pentru ca asa sunt ei. Asta la face placere si doar atita ii duce capul .....Sunt rai datorita invidiei. Si din pacate nu prea ai cum sa scapi de ei cind iti sunt colegi de servici .Poate cel mult ignorindu-i, dar si atunci tot nu te lasa in pace si in te sapa in continuare. Ca asa vor ei....! Dar roata se intoarce si fiecare nas isi gaseste nasul !
Răspunde-i
Elena Manuela Bala (28.01.2011, 08:45)
Dezamagirea. Cred ca vine din cauza ca avem asteptari de la oamenii din jurul nostru, chiar si de la necunoscuti. La fel ca toata lumea am avut dezamagiri, si e dificil sa treci peste asta, am inteles totusi un lucru : ca uneori oamenii ne dezamagesc tocmai din cauza ca noi ne asteptam sa fie asa. Unii oameni sunt rai pentru ca pur si simplu asa sunt ei, pentru ca atata minte au ei si bucuria lor este sa-i raneasca pe ceilalti, cred totusi ca sunt invidiosi pe placerea noastra si bucuria pe care le avem fiind corecti.
Răspunde-i
nicoleta lazar (28.01.2011, 01:22)
interesant articol :)
ce este de fapt dezamagirea???
de multe ori suntem inclinati sa ne dezamagim singuri si asta pentru ca ne amagim in continuu crezand ca se schimba ceva...cineva...viata...
exista diferenta intre bine si rau,trebuie doar sa o vedem...
poate chiar si acest cuvant "dezamagire"este prost inteles...poate suntem atat de frustrati incat ignoram sa vedem realitatea.
si spunem.."of sunt asa dezamagita"...dar "de ce?"...
in viata totul este relativ...
Răspunde-i
Bula (27.01.2011, 22:32)
@Lucia
Din pacate Romania a devenit un cancer social, iar din acel "comunism" mascat nu a scapat nici pana in ziua de azi.
Comunismul nu ar fi un lucru rau (asta presupunand ca cei care il aplica il si respecta, ex: la ce am eu dreptul ai si tu, etc.), doar ca politicienii de pretutindeni au demonstrat de-a lungul istoriei ca pot transforma orice conceptie laudabila in ceva infernal incalcandu-l complet si dand vina chiar pe aceasta conceptie ignorandu-si nu pe propriile lor actiuni.
Dar exista si parti bune si anume:
Sunt atatea tari construite de imigranti peste ocean, care ne primesc cu bratele deschise, care respecta drepturile omului, mai ales daca putem demonstra ca am fost cuminti in propria tara si nu am incalcat legea cu atat mai mult, incat nu vad de ce ar fi cineva dezamagit, cand pot pleca oricand si porni o viata noua?
Răspunde-i
Lucia Petrescu (27.01.2011, 21:36)
Si eu ma simt din ce in ce mai dezamagita de tot si toate. Oare am obosit intr-atit incit sa nu mai disting binele de rau? Am devenit paranoica? Asta ma sperie! Eu nu astept sa fiu iar dezamagita, dimpotriva. Vreau sa ma redresez si nu stiu prin ce metoda atita timp cit roiesc in jur numai dezamagitori. Este cineva ne-dezamagit? Cum a reusit aceasta...performanta?
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din intrebari

Cu rezervare sau nu?

18 iul 2012 3

E inca primavara

7 mai 2012 4

Definitie Femeie/ Barbat

29 feb 2012 10

Ce mancam azi

3 feb 2012 13

In carute colorate

23 noi 2011 5

Sex, horoscop, diete

19 noi 2011 6
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
24 apr