indulcitori

De ce sunt periculoși îndulcitorii artificiali

Citeste mai mult»
telefon

Interzicerea telefoanelor nu le oferă copiilor o relație...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Un judecător a interzis publicarea fotografiilor cu...

Citeste mai mult»
Richard

Richard Norton, actor din seria „Mad Max” şi coordonator...

Citeste mai mult»
Fraţii Tate

Fraţii Tate urmează să-şi ridice în această săptămână...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Helen Mirren nu vrea să vadă o femeie James Bond:...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift, principala opţiune a Barcelonei pentru a...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gérard Depardieu riscă 18 luni de închisoare cu...

Citeste mai mult»
caju

De ce să alegi caju crud sau prăjit în dieta zilnică?

Citeste mai mult»
ciubar

Cât costă un ciubăr? Prețuri și variante disponibile

Citeste mai mult»
Owen Cooper

Owen Cooper, starul revelaţie din "Adolescence", a...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Depardieu a negat la procesul său de la Paris că ar fi...

Citeste mai mult»
Laurent Lafitte

Laurent Lafitte, maestru de ceremonii la festival, la 9...

Citeste mai mult»
irinel

După o viață de lux, Irinel Columbeanu trăiește din 300...

Citeste mai mult»
cafea

Trucul neașteptat care intensifică aroma cafelei și...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren

Miliardarul Jeff Bezos și iubita lui, Lauren Sanchez, se...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gérard Depardieu apare luni în fața instaneței la...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney renunţă la filmele romantice

Citeste mai mult»
tiger

Tiger Woods anunţă că are o relaţie cu Vanessa, fosta...

Citeste mai mult»
Bella Ramsey

O actriță din „The Last of Us” a aflat în timpul...

Citeste mai mult»
cha

Prezentat ca ucigaș de copii, un norvegian a depus...

Citeste mai mult»
ado

"Adolescence", serialul britanic care le dă coşmaruri...

Citeste mai mult»
sampanie

Ce înseamnă o șampanie de calitate? Iată 4 sfaturi despre...

Citeste mai mult»
raivcu

Alimentele la care a renunțat Andreea Raicu după 15 ani:...

Citeste mai mult»
gheb

Ce pedeapsă a primit Gheboasă după ce a fost prins cu 1,5...

Citeste mai mult»
stormzy

Rapperul Stormzy va primi o diplomă onorifică de doctor...

Citeste mai mult»
Olivia Steer

Olivia Steer a pierdut procesul cu europarlamentarul care...

Citeste mai mult»
Dan Bordeianu

Dan Bordeianu a divorțat. A rupt tăcerea abia acum: „Sunt...

Citeste mai mult»
ai

Peste 400 de personalități de la Hollywood i-au cerut lui...

Citeste mai mult»
farduri

Ce culori pentru farduri sa alegi in primavara 2025?

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Noi dovezi despre moartea lui Gene Hackman şi a soţiei sale

Citeste mai mult»
Liam Payne

Fanii cântărețului Liam Payne îi dedică o bancă...

Citeste mai mult»
Kim Soo-hyun

Mai multe branduri au renunțat la contractele cu actorul...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Copiii lui Gene Hackman nu au fost incluşi în testamentul...

Citeste mai mult»
Émilie Dequenne

Actriţa belgiană Émilie Dequenne a murit la vârsta de 43...

Citeste mai mult»
Conan O'Brien

Comediantul Conan O'Brien va prezenta şi gala Oscar din 2026

Citeste mai mult»
Sean 'Diddy' Combs

Sean 'Diddy' Combs va trebui să răspundă la noi acuzații

Citeste mai mult»
Nikki Glaser

Nikki Glaser va fi din nou gazda galei de decernare a...

Citeste mai mult»
intrerupator

Ce tipuri de întrerupătoare sunt potrivite pentru...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla i-a scris o scrisoare lui Gisele Pelicot

Citeste mai mult»

Analiza cu zoom: Barbatul in Romania

De în Frumusete 2 aug 2011
Nu putem trai cu ei, dar nici fara ei – asa spune o vorba din popor. Dar care este portretul robot al barbatului roman? Sa-l analizam pe toate planurile, de la general la particular cu microscopul cercetatorilor.

1. Cariera - 65% din populatia de sex masculin au un job, conform unui studiu Eurostat pentru anul 2010

2. Partenera de viata – Un studiu GFK releva: Aproape toti barbatii doresc ca femeile lor sa fie, mai presus de toate, sensibile si sa dea dovada de intelegere, sa fie afectuoase si loiale, dar si inteligente (98% in fiecare caz).

In plus, aproape la fel de multi barbati isi doresc, de asemenea, ca femeile lor sa fie atractive (95%) si sa fie capabile sa gateasca bine (93%). Comparativ, este mai putin important pentru barbati ca femeile sa fie de succes (84%), sa fie instarite (72%), independente (86%) si sa mearga la serviciu (80%) - chiar daca se observa ca majoritatea barbatilor considera si acest lucru ca un aspect de dorit care face parte din a fi femeie azi.

3. Familie - "Vreau sa am sotie si copii, dar sa nu-i ingrijesc eu": 72% dintre barbatii din Romania se incadreaza in categoria "traditionalist, tata de familie", ne arata un studiu european efectuat de Discovery Networks EMEA. "Barbatul traditionalist, tata de familie" tine la obiceiuri si traditii atunci cand vine vorba de rolul de parinte si partener. Se simte responsabil pentru familia sa si obligat sa isi sustina rudele apropiate.

In Romania, barbatii care se incadreaza in aceasta categorie isi doresc o familie si copii, dar nu prea isi doresc sa se implice in cresterea lor.

4. Infidel datorita geneticii -  Infidelitatea este o chestiune genetica, iar probabilitatea ca un barbat sa isi insele sotia este mai mare daca tatal acestuia a fost infidel, potrivit studiului unor cercetatori cehi. Aventurile devin o tentatie pentru ca barbatii vor sex si un numar mai mare de partenere sexuale/ parteneri sexuali si nu pentru ca nu isi mai doresc sotiile.

Insa... barbatii care isi insala partenerele sunt mai putin inteligenti decat cei fideli. Aceasta este concluzia unui alt studiu, realizat de cercetatorii de la Scoala de Economie si Stiinte Police din Londra.

5. E satisfacut la locul de munca - Conform unui studiu Gallup, barbatii romani au un grad de satisfactie ceva mai mare comparativ cu femeile in ceea ce priveste satisfactia pe care le-o da locul de munca.

6. Se maturizeaza greu - Rezultatele unui studiu Discovery Networks EMEA au relevat ca barbatii tineri intarzie sa se maturizeze, trec adesea mult peste 30 de ani inainte de cumpara o casa sau de a deveni parinti. De regula, amana, decizia de a avea un copil pana in momentul in care sunt pregatiti financiar si emotional.

7. Are nevoie de incredere ca sa-si satisfaca partenera - Conform cercetarilor realizate de European Sexual Confidence Survey, 95% dintre adultii din Romania considera ca pentru a avea o experienta sexuala plina de satisfactie este important ca barbatul sa fie increzator in propria sexualitate. Studiul a demonstrat, de asemenea, ca increderea in propria sexualitate se rasfrange si asupra vietii sociale a barbatului.

8. Au cu ce se lauda? – Barbatii romani, codasii Europei in ceea ce priveste marimea penisului. Un studiu publicat de cotidianul german Bild cu privire la lungimea medie a penisurilor in erectie a barbatilor din intreaga lume releva faptul ca barbatii din Romania se afla pe ultimele locuri, cu lungimea penisului de doar 12,73 de centimetri.  In Congo sunt cei mai dotati masculi (17,93 cm), la polul opus aflandu-se sud-coreenii, cu 9,66 cm.

9. Aspectul fizic - Conform unui studiu realizat de Synovate pentru Gillette, a avea succes este considerat foarte important de catre 82% dintre barbatii din Romania. Majoritatea barbatilor (73%), cat si majoritatea femeilor (69%), considera ca exista o legatura stransa intre aspectul fizic si gradul de succes al unei persoane de sex masculin.

Studiul releva faptul ca exista anumite asteptari referitoare la aspectul fizic al barbatului modern. 94% dintre barbati si 94% dintre femei considera ca barbatul modern trebuie sa se ingrijeasca de aspectul sau fizic. O majoritate impresionanta atat in ceea ce priveste barbatii, cat si in ceea ce priveste femeile (85% dintre barbati si 88% dintre femei) considera ca barbatii au mai multa grija de infatisarea lor decat aveau acum 10 ani.

10. Fumeaza - 37% dintre barbatii din Romania fumeaza, fata de doar 12% dintre femeile romance, conform rezultatelor Eurobarometer Report realizat de catre Comisia Europeana

11. Nu prea isi ia concediu si cand il ia, si-l petreceSe in Romania - Mai mult de jumatate dintre romani nu au fost in vacanta anul trecut si anul acesta procentul a crescut la doua treimi, potrivit unui sondaj IRES.

Dintre cei care s-au bucurat de vacanta, 8% spun ca și-au petrecut concediul din vara trecuta in strainatate, in timp ce 33% declara ca și l-au petrecut in Romania.

12. Traieste mult - Barbatii din Romania care au absolvit o facultate si au in prezent 30 de ani au o speranta de viata de 75,9 ani, in timp ce speranta de viata a barbatilor fara liceu este de doar 65,3 ani, potrivit Eurostat.

13. Minte, cel putin, de trei ori pe zi - Un studiu recent arata ca, in cuplu, femeile spun doua minciuni pe zi, iar barbatii - trei. 82% din femei se simt vinovate dupa ce si-au mintit partenerul, in timp ce doar 70% din barbati se simt vinovati.

Studiul mai arata ca femeile mint pentru a-si ascunde adevaratele emotii, in timp ce barbatii o fac mai ales pentru a evita reprosurile partenerelor.

In "Top 3 minciuni masculine" se regasesc: "Nicio problema, totul e in ordine!", "Asta-i ultima bere!" si "Nu esti grasa!".

14. Se simte batran abia dupa varsta de 58 de ani - Femeile incep sa se considere batrane de la varsta de 29 de ani, in timp ce barbatii de la 58 de ani in sus, potrivit unui studiu recent.

15. Mai predispus depresiilor si vrea sa fie imbratisat - Barbatii devin treptat la fel de deschisi ca femeile pe plan emotional. Societatea nu mai asteapta de la ei sa fie duri si insensibili, ci sa-si exprime sentimentele, mai ales cele depresive", sustin ultimele cercetari.

Si daca tu credeai ca esti mai sentimentala decat un barbat, afla ca ultimele cercetari te contrazic. Un studiu britanic dezvaluie ca barbatii prefera imbratisarile, pentru o relatie de lunga durata, in timp ce femeile au nevoie de sex.

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alessya (22.09.2011, 21:51)
Ma indoiesc de veridicitatea studiilor. Nu cumva erau straini cei care au luat interviurile si ai nostri din spirit patriotic nedeclarat, decat daca e vorba de femei, au exagerat asa putin...ca urmare ca sa echilibreze putin laudele, la sfarsit i-a facut cei mai putin dotati de la natura. Imi pare din categoria divertisment :)
Răspunde-i
Dalina Mihaela Erceanu (07.08.2011, 08:52)
Ma intreb ce fel de barbati au intervievat. Din culise lucrurile par altfel. Sau raspunsurile au fost pe ici pe colo una din cele 3 minciuni zilnice?! :)))
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Frumusete
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
02 apr