Regina Camilla

Regina Camilla i-a scris o scrisoare lui Gisele Pelicot

Citeste mai mult»
obama

Soţii Obama sunt în discuţii pentru a co-produce un film...

Citeste mai mult»
Donatella Versace

Donatella Versace renunţă la funcţia de director creativ...

Citeste mai mult»
Cristina Bâtlan

Cristina Bâtlan a avut un an de coşmar. Fiul său a trecut...

Citeste mai mult»
peste

Consumul de pește, corelat cu o personalitate mai...

Citeste mai mult»
Marc

Portarul Marc-André ter Stegen dezminte că soţia sa l-a...

Citeste mai mult»
Céline Dion

Céline Dion îşi avertizează fanii cu privire la...

Citeste mai mult»
cant

Cântăreţul sud-coreean Wheesung a murit la vârsta de 43...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Gene Hackman și soția sa au murit din cauze naturale,...

Citeste mai mult»
Regele Charles al III-lea

Regele Charles cumpără o casă de 3 milioane de lire,...

Citeste mai mult»
zbor

Destinații de vis pentru o lună de miere în Grecia: top...

Citeste mai mult»
prez

Stella McCartney etalează costume feminine într-un decor...

Citeste mai mult»
Macaulay Culkin

Cum a reacționat Macaulay Culkin după ce fratele său mai...

Citeste mai mult»

Schimbările care apar în creier după 3 zile fără acces la...

Citeste mai mult»
Pat McGrath

Louis Vuitton se lansează în sectorul produselor de...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Moartea lui Gene Hackman - Compania de gaze a descoperit...

Citeste mai mult»
cioran

Alex Dobrescu, iubitul Cristinei Cioran, reținut pentru...

Citeste mai mult»
jucat

De ce femeile sunt mai reticente la practicarea jocurilor...

Citeste mai mult»
Sebastian Dobrincu și Otniela Sandu

Sebastian Dobrincu și Otniela Sandu s-au despărțit. Cu...

Citeste mai mult»
Elon Musk

Elon Musk a devenit din nou tată, pentru a 14-a oară

Citeste mai mult»
brody

Adrien Brody a doborât recordul pentru cel mai lung...

Citeste mai mult»
Dwayne Johnson

Dwayne Johnson a fost cel mai bine plătit actor din lume...

Citeste mai mult»
Brad Pitt

Brad Pitt a trăit „spaima vieţii lui”, după o tură pe un...

Citeste mai mult»
oscar

Premiile Oscar 2025 - "Anora", cel mai bun film, cu cinci...

Citeste mai mult»
alaptat

Top 10 sfaturi pentru mamele care alăptează

Citeste mai mult»
gene

Gene Hackman și soția sa nu prezentau 'nicio leziune...

Citeste mai mult»
gracie

Cântăreața Gracie Abrams și-a anulat concertul de la...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Cântăreața Katy Perry va călători în curând în spațiu, a...

Citeste mai mult»
Michelle

Michelle Trachtenberg, actriţa din „Gossip Girl” şi...

Citeste mai mult»
Gene

Legendarul actor Gene Hackman, soţia Betsy şi câinele au...

Citeste mai mult»
tvv

Fiica lui Mohamed Salah va debuta pe micul ecran în...

Citeste mai mult»
Robbie Williams

Robbie Williams crede în paranormal: „Am abilități...

Citeste mai mult»
Charli XCX

Cântăreaţa britanică Charli XCX a câştigat Brit Award...

Citeste mai mult»
colesterol

Două vitamine populare ar putea ajuta la scăderea...

Citeste mai mult»
Shakira

Shakira, incognito printre participanții la Carnavalul de...

Citeste mai mult»
Karla Sofia Gascón

Karla Sofia Gascón, în plină controversă referitoare la...

Citeste mai mult»
dan negru

Ce își dorește Dan Negru la împlinirea vârstei de 54 de...

Citeste mai mult»
Timothy

Timothy Dalton, fost James Bond, "şocat" că Amazon a...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gerard Depardieu, vizat de o anchetă pentru...

Citeste mai mult»
fontana

Un turist a fost amendat cu 500 de euro după ce a plonjat...

Citeste mai mult»

Top 10 minuni ale Europei

De în Calatorii 7 dec 2010
Sunt atat de aproape de tine incat ar fi pacat sa nu le bifezi atunci cand te afli in apropierea lor, dintr-un motiv sau altul. Europa e plina de minuni dar cu siguranta cele 10 de mai jos sunt printre cele mai vizitate si mai spectaculoase.

1.    Acropolis/Parthenon (Atena)
De ce e special: Acropolisul este un complex de temple construite in secolul 5 I.C. Ruinele troneaza deasupra capitalei Greciei, oferind o priveliste fascinanta asupra Atenei. Partenonul (dedicat zeitei care patroneaza orasul) este cea mai mare si mai impunatoare structura.

2.    Colosseum (Roma)
De ce e special: a fost construit in secolul 1 I.C. pentru a distra poporul roman cu lupte de gladiatori si spectacole amuzante. Colosseumul e extraordinar de bine conservat pentru o constructie realizata acum 2000 de ani.

3.    Fiordurile norvegiene
De ce sunt speciale: lungi, masive, enorme, au fost sculptate in munti de ghetari antici. Se vad cel mai bine de pe puntea unui vapor sau a unei barci. Situat la 70 km nord de orasul Bergen, fiorul Sognefjord este cel mai spectaculos dintre ele si se intinde pe o lungime de 274 km.

4.    Bazilica Sf. Petru (Vatican)
De ce e speciala: Inima Vaticanului si a romano-catolicilor din intreaga lume a fost construita acum 500 de ani. Vizualul principal include celebra statuie Pieta a lui Michelangelo (arhitect-sef al locului vreme de doua decenii) dar si spectaculosul dom care incoroneaza bazilica.

5.    Capela Sixtina (Vatican)
De ce e speciala: gazduieste celebrele fresce Geneza si Judecata de Apoi, realizate de Michelangelo. Cardinalii s eintrunesc aici pentru a alege noul papa, atunci cand e cazul.

6.    Alhambra (Granada, Spania)
De ce e speciala: Un palat-fortareata extrem de spectaculos decorat. Fantanile din curtile interioare ale palatului sunt recunoscute a fi printre cele mai frumoase piese arhitectonice din lume. Alhambra (= rosu, in limba araba) e situat pe un deal de unde ai acces la o priveliste spectaculoasa asupra orasului.

7.    Muzeul Luvru (Paris)
De ce e special: e unul dintre cele mai mari si mai frumoase muzee ale lumii si gazduieste lucrari de arta de valori inestimabile, precum Mona Lisa lui da Vinci sau statuia din marmura, Venus din Milo. Laolalta cu alte zeci de mii de opere.

8.    Canalele venetiene
De ce sunt speciale: Venetia e un oras unic, construit pe apa. Canalele inguste si romantice ale orasului (circa 150), pe care se plimba gondolieri desprinsi parca din alte epoci, atrag milioane de turisti. Canalul principal, care se intinde pe o distanta de 3 kilometri este marginit de o multime de palate vechi, ornate cu fatade in stil renascentist.

9.    Palatul Versailles (Paris)
De ce e special: Versailles era palatul si locul de desfasurare a activitatii administrative a regelui Louis al 14-lea, in secolul 17. Extrem de elegant si foarte bine conservat, Versailles atrage si prin fascinantele sale gradini.

10.    Pompei (sudul Italiei)
De ce e special: Pompei era un oras important al Europei acum 2000 de ani. El a fost ingropat brusc sub cenusa si lava vulcanica, apoi uitat acolo vreme de 1500 de ani. Dupa aceea a fost excavat in mod arheologic, ruinele iesite la vedere fiind fabuloase.

Vezi mai multe in Dosarul Calatorii

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 6

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Diana Sirghi (12.11.2012, 20:37)
Si Sfanta Sofia?...
Răspunde-i
Daniela Muntean (13.12.2011, 08:58)

Vad ca 3 dintre ele se gasesc in Italia. Imi doresc mult sa vad aceasta tara si astfel voi vedea si acele 3 minunatii de locuri. Ma bucur ca am aflat care sunt.

Răspunde-i
Barbara Daescu (06.12.2011, 08:42)
Eu as vizita tarile nordice, imi doresc mult sa vad Islanda!
Răspunde-i
Mihaela Vanda Scutaru (04.12.2011, 14:58)
Gradinile Palatului Versailles sunt impresionante,o priveliste care iti incanta ochii.Iar fiordurile norvegiene sunt imagini de vis care iti taie rasuflarea.Le-am parcurs anul trecut,pe un vas de croaziera.Ma trezeam dimineata devreme,pentru a le admira.
Răspunde-i
Daniela Stan (22.04.2011, 23:01)
Cea mai recenta calatorie a mea a fost in Grecia, in Halkidiki anul trecut pe perioada verii.A fost foarte frumos,intr-o statiune destinata familiilor cu prichindei,asa ca am avut si parc si copii cu care puii mei s-au distrat.Am calatorit cu masina si a fost obositor...dar a meritat .Marea Egee este atat de limpede,se vedeau pietrele atat de clar,dar si cativa pestisori.N-am apucat sa vedem si vreo minune turistica gen Acropolis,caci e mai greu de vizitat cand ai copii mici.Mancarea de la restaurant e cam piperata,dar poti sa gatesti in camera,asa cum am facut eu, caci aveam chichineta.
Răspunde-i
Noemi Pripon (06.04.2011, 13:51)
Cea mai recenta vacanta, respectiv calatorie a mea s-a finalizat acum 4 zile. Am fost in minunata Roma, Italia. Am petrecut 3 saptamani de vis, printre lungile drumetii presarate cu ore de shopping si sedinte foto la cele mai interesante monumente ce fac din Roma orasul care nu va inceta vreodata sa ne uimeasca, avand la fiecare colt de strada, in fiecare cartier marginal sau nu, cate un locusor minunat. De la Colosseum la Piramida, ai carei existenta nu este cunoscuta de publicul larg, de la gradini zoo la intersectii pline de monumente, de la bisericute genial pictate la locul sacru- Vatican, toate sunt parca atent puse pe harta Romei ca sa incante turistii veniti de pretutindeni. Stradutele inguste cu farmecul lor si largile intersectii, pe a caror margini se descopera lungi siruri de pomi inalti, sunt acoperite zi si noapte de un trafic oarecm haotic, tipic italienesc, iar soferul ce salasluieste in mine se teme de o astfel de experienta plina de adrenalina. Insa in tot haosul mecanic, nu am auzit nicidecum cuvinte spuse la nervi catre ce care treceau prin locuri nepermise.
Trecand la capitolul gastronomie, am indraznit sa consum de la renumita pizza la mancaruri mai "ciudate" si pot sa spun ca au fost delicioase. Pentru desert am gasit aproape de Vatican cea mai renumita si gustoasa inghetata posibila si , la cat de buna e, pretul e o nimica toata. Asadar daca vizitati Vaticanul intrebati de cea mai buna inghetata sau uitati-va in jos, pe trotuar, si veti gasi urmele acesteia pretutindeni.
Dati o fuga pana la Roma! Merita!
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Calatorii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
14 mar