cuptor

Produsul alimentar surpriză care te ajută să scapi de...

Citeste mai mult»
Horia Brenciu

Cât cer vedetele pentru a oferi un eveniment privat...

Citeste mai mult»
Liam Payne

Moartea cântărețului Liam Payne în Argentina. Acuzațiile...

Citeste mai mult»
mic dejun

De ce nu ar trebui să mâncați același mic dejun în...

Citeste mai mult»
Andrei

Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Andrei...

Citeste mai mult»
Gomez si Benny Blanco

Benny Blanco afirmă că este foarte speriat că Selena...

Citeste mai mult»
adela

Adela Popescu, confesiuni emoționante despre copilăria...

Citeste mai mult»
Nicole Kidman

Locuinţa lui Nicole Kidman şi Keith Urban din Los Angeles...

Citeste mai mult»
A$AP Rocky

Rapperul A$AP Rocky, găsit nevinovat într-un caz de...

Citeste mai mult»
caragea

Corina Caragea și-a câștigat primii bani la 15 ani. Ce...

Citeste mai mult»
 Kim Sae-ron

Actriţa sud-coreeană Kim Sae-ron a fost găsită moartă în...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a schimbat versurile melodiei „Don't Bother”...

Citeste mai mult»
Mihaela Bilic

Mâncarea pe care Mihaela Bilic o recomandă de cel puțin...

Citeste mai mult»
Brian Molko

Solistul trupei Placebo, inculpat în Italia. A numit-o pe...

Citeste mai mult»
Jay-Z

Plângerea prin care rapperul Jay-Z era acuzat de violarea...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a anulat concertul de la Lima. Superstarul...

Citeste mai mult»
Kate si William Ziua Îndrăgostiților

Prințul William și Kate au marcat Ziua Sfântului Valentin...

Citeste mai mult»
Lars von Trier

Regizorul Lars von Trier a fost internat într-un centru...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Noi acuzații de abuzuri sexuale aduse împotriva lui Kevin...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga va susține un mega-concert gratuit la Rio de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, dezvăluiri despre aventura cu Michael Jackson....

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a început primul turneu mondial după şapte ani...

Citeste mai mult»
copil

Casa regală a Suediei a anunțat prenumele prințesei...

Citeste mai mult»
Harry

„Are suficiente probleme cu soția. Este groaznică”. Trump...

Citeste mai mult»
Andreea Marin

Andreea Marin a dezvăluit cum a slăbit 20 de kilograme:...

Citeste mai mult»
William si Kate

Prinţul William şi Kate nu vor participa la ceremonia...

Citeste mai mult»
inele

Cele mai dorite inele de logodnă în 2025

Citeste mai mult»
Kendrick

Kendrick Lamar a adus muzica hip-hop în centrul Super...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Donald Trump a ironizat-o pe cântăreaţa Taylor Swift,...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Ed Sheeran a cântat în stradă în India iar Poliţia i-a...

Citeste mai mult»
mark

Pentru actorul care l-a interpretat în 'The Social...

Citeste mai mult»
Karla Sofia Gascon

În urma controverselor, Karla Sofia Gascon anunță că 'va...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West anunţă că a fost diagnosticat cu autism

Citeste mai mult»
Sabato

Casa de modă Gucci se desparte de directorul său de...

Citeste mai mult»
Anna Wintour

Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue, decorată cu...

Citeste mai mult»
BS

Black Sabbath anunţă un concert uriaş în oraşul natal...

Citeste mai mult»
sandra bullock

Sandra Bullock îşi avertizează fanii cu privire la...

Citeste mai mult»
bianca

Bianca Censori ar putea face închisoare din cauza...

Citeste mai mult»
Baldoni și Lively

Prima audiere în procesul dintre Justin Baldoni și Blake...

Citeste mai mult»
Travis si Taylor

Travis Kelce spune că trebuie să se inspire din energia...

Citeste mai mult»

Destinatie de toamna: Basel - coltul a trei tari

De în Calatorii 3 sep 2010
Vara s-a dus, iar concediile s-au cam terminat... Cu toate acestea, daca ti-ai mai pastrat cateva zile libere si iti doresti sa ai parte de o experienta noua si cu totul de neuitat, ai putea incerca un oras mai putin popular din Elvetia, dar care iti va intrece cu siguranta toate asteptarile...

Cand auzi de Elvetia, te gandesti probabil la ciocolata… Asta in primul rand… si la vacutele mov care pasc iarba proaspata si care dau cel mai bun lapte din Alpi… Sa nu uitam de ceasuri si de binecunoscuta precizie elvetiana. Ah, si economie, banci, finante, bani! Dar asta e numai partea comerciala a Elvetiei. Aceasta tara a ciocolatei ascunde multe destinatii impresionante, putin cunoscute publicului si la fel de putin explorate.

Eu, spre exemplu, am auzit de Basel acum cativa ani de la sora mea care locuieste acolo. Mi-a povestit despre privelistile impresionante, de oamenii prietenosi din acea zona si de multele obiective turistice pe care le poti admira… si de atunci imi tot doresc sa ajung in acest orasel.

Basel are granite atat cu Germania, cat si cu Franta. De aceea este numit “coltul a trei tari”… Practic ai putea vizita trei tari in aceeasi zi…


Rinul il traverseaza, impartindu-l pe din doua. Avand ca reper Rinul, vei putea sa iti planuiesti activitatile mai usor pentru ca de partea sudica si vestica a fluviului este central istoric si medieval, cunoscut drept Marele Basel (Grossbasel), iar pe partea de nord gasesti partea orasului care nu doarme niciodata, Micul Basel (Kleinbasel). Privelistile sunt minunate… de asta poti fi sigura! Pe orice parte a Rinului te-ai afla.

Ce poti face in Basel?


Ce trebuie sa stii de la inceput este faptul ca Basel nu este un oras obisnuit, e un loc unic. Pentru inceput, are peste 30 de muzee de talie mondiala, ceea ce este destul de mult pentru o zona cu 200.000 de locuitori. Practic, poti sa simti arta si cultura in aer! Nu degeaba Basel este cunoscut drept capitala culturala a Elvetiei, precum si ca cel mai vechi oras universitar al tarii.
Nu ar trebui sa ratezi Musikmuseum in cazul in care esti o impatimita a muzicii si a instrumentelor muzicale si nu numai. Istoria cladirii muzeului este impresionanta. Locul unde se afla exponatele a fost intai manastirea inchinata Sfantului Augustin, apoi transformata, timp de 160 de ani, in inchisoare, iar din 1995 functioneaza ca muzeu.


Un alt muzeu ce te va impresiona este Kunstmuseum, unde vei putea admira opere de arta antica si moderna. Poti sa admiri aici desene si stampe din secolul al XVI-lea. Piesa de rezistenta o reprezinta  colectia de desene ale lui Paul Cezane, precum si cea de stampe si desene de la inceputul secolului XX.


Varietatea de muzee nu se opreste aici, iar pentru a te convinge cu adevarat de frumusetea si unicitatea lor, trebuie sa le vizitezi chiar tu.  Muzeul Doll’s House din Barfusserplatz, Steinberg si Muzeul De Arhitectura Elvetiana, Augusta Raurica, Muzeul de Istorie din Basel sau Muzeul Riehen sunt doar cateva dintre obiectivele cultural.


Apoi  arhitectura cu siguranta ca te va da pe spate. Imbinarea dintre stilul nou si cel vechi ii ofera o imagine unica. Vei ramane uimita de centrul vechi  si de cladirile celebre  ale orasului.


Daca ajungi in Basel, nu trebuie sa ratezi catedrala Munster si primaria Rathaus.
Spre exemplu, primaria este colorata in rosu. Da, in rosu, ai citit bine! Iar detaliile de pe aceasta cladire sunt vizibile chiar daca peste ea au trecut cateva sute de ani de istorie.

Festivaluri si targuri specifice orasului Basel

In plus, Basel este cunoscut pentru festivalul Fasnacht. Timp de trei zile si trei nopti, luminile orasului se sting, iar locuitorii poarta lanterne pe cap. Strazile sunt pline de oameni deghizati in costume care mai de care mai caudate. Predomina insa cele cu tenta ironica, ce imita personajele scenei politice.  Participanitii costumati nu isi dezvaluie identitatea deoarece ar fi un gest considerat de prost gust. Festivalul are loc in perioada postului Pastelui, in prima zi de luni de dupa Miercurea Cenusei.

In perioada de toamna are loc Targul de Toamna din Basel, la inceputul lunii octombrie. Este un targ de alimente, asa ca vei avea ce alege. Elvetia este cunoscuta pentru specialitatile in materie de branza si cascaval… si sa nu uitam de ciocolata… Cu masura insa, ca sa nu te intorci cu cateva kilograme in plus!

Cateva sfaturi de care sa tii cont daca ajungi in Basel

Daca te apuca dorul si cheful de cumparaturi duminica, mai bine astepti pana in ziua urmatoare… 

In Basel… si de fapt in toata Elvetia, cafenelele, restaurantele, supermarketurile si alte soiuri de magazine sunt inchise. Singurele magazine deschise sunt cele de la gara centrala, dar ai grija… preturile sunt foarte mari. Iar daca te apuca foamea, vei gasi gherete unde se prepara Kebap deschise si duminica.


In plus, in timpul saptamanii, toate magazinele se inchid. Este pauza de masa in tot orasul intre orele 12-14.

Nu neglijam latura financiara


Daca ai hotarat ca Basel este destinatia ta de toamna sau planuiesti sa vizitezi orasul in urmatorul concediu, atunci trebuie sa stii si cam cat sa economisesti pentru a putea sa te bucuri de o vacanta relaxanta.


Preturile pe zi pentru o camera dubla, variaza intre 50-57 de euro la un hotel de trei stele. Preturile difera  in functie de perioada aleasa, precum si de hotelul la care ai de gand sa te cazezi.


La fel, in functie de zbor, poti avea tarife diferite pentru biletele de avion. Daca iti rezervi biletul cu minim trei saptamanai inainte de plecare, poti beneficia de preturi avantajoase, incepand de la 190 de euro, dus-intors. Daca vrei sa pleci insa cu primul avion, atunci tarifele pornesc de la 350 de euro.

Informatii pentru turistii din Basel


In cazul in care te-ai hotarat sa vizitezi cat mai curand orasul, dar vrei sa afli mai multe despre obiectivele turistice pe care le poti vedea, ai la dispozitie un numar de telefon unde vei putea afla informatii pentru turisti, de la BaselTourismus (+41 61 268 68 68).

Reprezentantele le gasesti in gara, Bahanhof SBB, in central orasului, cladirea Stadtcasino din Barfusserplatz. Daca prefer sa vizitezi orasul impreuna cu un grup organizat, biroul Aeschenvorstadt iti sta la dispozitie (+41 61 268 68 32).

In functie de zilele pe care ti le alegi pentru a vedea Basel-ul, poti gasi multe informatii despre evenimentele care au loc in oras in perioada respectiv. Noi iti recomandam sa arunci un ochi cateva minute pe site-ul www.basel.com pentru a nu pierde nici una din atractiile fabuloase din aceasta zona medieval incarcata de atata istorie si cultura.

 

Surse foto articol:

basel-gewerbe.ch

www.web.utah.edu


timezone.com 

wohin-auswandern.de


cybevasion.com

traildino.com 

Tag-uri: , , , , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Sorina (03.09.2010, 23:53)
Reportaj foarte bun, te vezi deja cascind ochii prin partea medievala, vizitind un muzeu, mergind de-a lungul rinului... Chiar esti sigura ca n-ai fost? Eu nu cred!
Răspunde-i
Cora Iordache (03.09.2010, 23:10)
E foarte frumoasa Elvetia, insa este o tara scumpa :(
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Calatorii
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
22 feb