Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, rejudecat la New York

Citeste mai mult»
Harry

Harry și Charles rămân 'distanți', conform unor surse

Citeste mai mult»
gene

Înainte de moartea sa, soția lui Hackman a căutat...

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de buzunar care a aparținut unui pasager de pe...

Citeste mai mult»
capsula

Capsula Blue Origin cu cele şase femei vedetă la bord,...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp şi Penelope Cruz, în thrillerul „Day Drinker”...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Proprietatea lui Gene Hackman a fost infestată de...

Citeste mai mult»
ciocolata

Cât de sănătoasă este ciocolata neagră. Iată ce spun...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Blue Origin a încheiat cu succes zborul spațial la care...

Citeste mai mult»
Sean „Diddy” Combs

Avocaţii lui Sean „Diddy” Combs vor să cunoască opiniile...

Citeste mai mult»
bebelus

O femeie a născut copilul unui alt cuplu după ce o...

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, actorul din "Euphoria" şi "Grey's Anatomy",...

Citeste mai mult»
Val Kilmer

Cauza oficială a morţii actorului Val Kilmer, starul din...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de...

Citeste mai mult»
anjelica

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o...

Citeste mai mult»
Michelle Obama

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-a angajat avocații care au ajutat-o pe...

Citeste mai mult»
vandici

Ilinca Vandici a ales să acorde o nouă șansă iubirii,...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez a inclus România în turneul ei „Up All...

Citeste mai mult»
paul

Paul Schrader, scenaristul filmului "Taxi Driver", acuzat...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Ducesa de Sussex s-a confruntat cu complicații medicale...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Robert De Niro va primi Palme d'Or-ul onorific al...

Citeste mai mult»
Michael Schumacher

Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima oară....

Citeste mai mult»
Maya

O româncă a uimit juriul Britain's Got Talent cu...

Citeste mai mult»
Eminem

Eminem a devenit bunic. Fiica rapperului, Hailie Jade...

Citeste mai mult»
mark

Zuckerberg și-a cumpărat o vilă în Washington. Suma...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise i-a adus joi un omagiu lui Val Kilmer, rivalul...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a fost pus sub acuzare pentru viol de...

Citeste mai mult»
alexandra stan

Alexandra Stan, după ce a fost surprinsă cu noul iubit:...

Citeste mai mult»
dana nalbaru bebe

Dana Nălbaru, deranjată de agitația dintr-un oraș: „Abia...

Citeste mai mult»
 Daniel Craig

Producţia următorului film „James Bond” începe la Londra:...

Citeste mai mult»
Val

Val Kilmer, starul de cinema care i-a interpretat pe...

Citeste mai mult»
Ioana Pavelescu

Actriţa Ioana Pavelescu, recompensată cu Premiul pentru...

Citeste mai mult»
indulcitori

De ce sunt periculoși îndulcitorii artificiali

Citeste mai mult»
telefon

Interzicerea telefoanelor nu le oferă copiilor o relație...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Un judecător a interzis publicarea fotografiilor cu...

Citeste mai mult»

7 miscari care-ti matura toxinele din corp

De în Sport 2 oct 2009
Daca dieta nu-ti mai place, iar curele nu-ti dau pace, sportul este cel ce stoarce, toxinele din orice parte! Lasa legumele deoparte pentru moment si treci la actiune rapida, clara si eficienta pe loc! Elimina toxinele prin miscare! Nu iti mai trebuie 14 zile de dieta pentru a-ti curata corpul de reminiscente ce ti-l ataca si imbolnavesc, acum sportul a devenit cel mai la moda detoxifiant si cu rezultatele cele mai rapide: pe loc!
Daca ai ratat curatenia de primavara si chiar si pe cea de vara, este timpul sa iei in serios optiunea pentru a purcede la curatenia generala de toamna! A, nu, nu din casa ta, ci din corpul tau! Scoate din tine tot ce-i mai nociv si mai rau! Stiu, primul gand iti zboara la dieta, ca doar si mie la fel: caut diete detoxifiante, cat mai usoare, cat mai putin dure si impunatoare si sfarsesc prin a nu ma apuca de niciuna, din motive lesne de inteles, cred ca fiecare dintre voi a experimentat cel putin ideea unei diete si stie despre ce vorbesc, nu trebuie sa ma mai justific. Diete nu tinem, deci ies din discutie, antrenamente intregi la sali de gym de 3, 4 ori pe saptamana nici nu s epune problema, dar nu si mici miscari, dar eficiente, fara deplasari la sala si fara achizitie de aparate costisitoare. "Matura" toxinele depuse in corp cu x miscari rapide care-ti fac organismul luna!

Crezi ca organismul tau este curat?


Toxinele fac parte din el prin mai multe aspecte decat alimentatia: eu as cam crede ca organismul meu este destul de curat, pentru ca mananc cat se poate de sanatos, de miscat, ma misc destul de mult, asadar nu cred ca am toxine in organism. Dar ma insel amarnic, pentru ca xenobioticele, adica substantele "intruse" si nocive, care nu sunt produse de organism vin din toate directiile: si de la un medicament administrat se pot produce toxine; poluarea de toate felurile provoaca astfel de reziduuri prin afectiunea si incetinirea functiilor unor organe; radiatii in fata carora suntem neputinicioase; bacterii, virusuri si alti paraziti din alimentatie si nu numai,aiditivi alimentari, conservanti si alte surse. Toate acestea si multe altele ne ataca si intoxica corpul, independent uneori de faptul ca mananci sanatos.

Cum adica te detoxifici prin sport?

Lipsa activitatii fizice echivaleaza cu ingreunarea si incetinirea functionarii sistemului limfatic, ceea ce se traduce prin retinerea de apa, producerea celulitei, degradarea pielii si a altor organe. Unul dintre rolurile sistemului limfatic este acela de reduce cantitatea de reziduuri din organism. O alta metoda de detoxifiere, care reiese tot din sport, este cea de eliminare a toxinelor prin transpiratia care rezulta in urma miscarii. De asemenea, si respiratia din timpul exerctiilor contribuie eficient la eliminarea toxinelor.

30 de minute
de miscare fizica zilnica, fie ca vorbim de antrenamente speciale sau de miscari moderate prin plimbari, mers pe jos, mers la shopping, etc. pot face minuni pentru organismul tau!

Aerobic - miscarile usoare de aerobic, fara efort prelungit si intens, sunt un detoxifiant perfect pentru vremuri in care nu mai poti investi suficienta energie in antrenamente la sala. Pune putina muzica pe fundal si fa miscari specifice de aerobic.

Ciclism
- inca zilele frumoase in care soarele mai cugeta sa ramana prin zona nu au disparut, iar pe o vreme nici prea calda, nici prea rece bicicleta pe aleile parcurilor pare cea mai buna idee. Si chiar este. Mai ales ca activitatea fizica mareste fluxul limfatic, sistem care are rolul de a elimina toxinele din organism.

Inot - pasionatii de inot se pot retrage incet, ca si anotimpul varatic din peisajul exterior, spre unul interior, intim si calduros, adica spre piscinele acoperite, pregatite sa intampine inotatorii inraiti, care nu s epot dezice de la acest sport nici chiar in sezonul rece. Si foarte bine fac, pentru ca inotul pune tot corpul in miscare, si odata cu el si sangele, oxigenand bine corpul si eliminand substante nocive din corp.

Plimbari - ador sa ma plimb, chiar si singura. Promenadele de weekend prin parcuri sau cele de seara alaturi de iubit sunt o metoda buna de a ma relaxa si aflu acum si de a ma detoxifia. In primul faptul ca fac aceasta miscare in aer liber este un prim pas spre detoxifiere, iar miscare continua timp de o jumatate de ora, ba chiar si o ora nu inseamna decat sanatate si eliminare de stres si de toxine. Plimba-te pentru un corp mai curat din toate punctele de vedere: si de toxine, si de stres, si de grasime, etc!

Sarituri - la pachet cu distractia si cu buna dispozitia, trampolina ar fi o varianta buna pentru sarituri, aceste miscari fiind considerate cele mai bune pentru curatarea organismului si pentru intarirea si regenerarea celulara a organismului

Jogging - o mare parte a reziduurilor se elimina prin transpiratie, iar jogging-ul este cel mai potrivit pentru aceasta metoda. Alergati, si faceti-o in aer liber pentru o mai mare eficienta!

Yoga - are toate avantajele pentru a fi practicata; pe langa faptul ca pare sa fie o solutie benefica pentru reducerea stresului si a tensiunilor din viata de zi cu zi are puternice efecte asupra sistemului limfatic, curatand corpul de impuritati si regenerand celulele.

Mai mult sau mai putin, orice fel de sport detoxifica, numai prin prin faptul ca te face sa transpiri! Asadar, nu te limita doar la cele prezentate, ci da frau liber activitatii fizice de orice fel, punand totusi accent si pe recomandarile noastre!

Si alte recomandari "ucigatoare" de toxine:

Sistemul limfatic sau eliminatorul de toxine poate fi "activat" din interior, fara a actiona cu alte instrumente din afara lui si descoperi acest lucru in articolul "Cand propriul corp iti ofera o dieta de succes", in care descoperi cum poti folosi sistemul limfatic in favoarea ta!

Si digestia corecta contribuie la un corp sanatos si curat, asa ca inspira-te din "Mini-ghid la-ndemana ta pentru o digestie ca unsa"

Tu ce faci pentru a elimina toxinele? Spune-mi pe forum!

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Daniela Ganciu (20.05.2010, 10:03)
asa este, si daca este combinata si cu un pic de atentie la alimentatie, cu atat mai bine...;)
Răspunde-i
Cristina Rogobete (18.05.2010, 14:25)
Cuvantul-cheie pt un corp de invidiat, indiferent de tipul de sport ales: MISCARE
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
22 apr