cuptor

Produsul alimentar surpriză care te ajută să scapi de...

Citeste mai mult»
Horia Brenciu

Cât cer vedetele pentru a oferi un eveniment privat...

Citeste mai mult»
Liam Payne

Moartea cântărețului Liam Payne în Argentina. Acuzațiile...

Citeste mai mult»
mic dejun

De ce nu ar trebui să mâncați același mic dejun în...

Citeste mai mult»
Andrei

Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Andrei...

Citeste mai mult»
Gomez si Benny Blanco

Benny Blanco afirmă că este foarte speriat că Selena...

Citeste mai mult»
adela

Adela Popescu, confesiuni emoționante despre copilăria...

Citeste mai mult»
Nicole Kidman

Locuinţa lui Nicole Kidman şi Keith Urban din Los Angeles...

Citeste mai mult»
A$AP Rocky

Rapperul A$AP Rocky, găsit nevinovat într-un caz de...

Citeste mai mult»
caragea

Corina Caragea și-a câștigat primii bani la 15 ani. Ce...

Citeste mai mult»
 Kim Sae-ron

Actriţa sud-coreeană Kim Sae-ron a fost găsită moartă în...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a schimbat versurile melodiei „Don't Bother”...

Citeste mai mult»
Mihaela Bilic

Mâncarea pe care Mihaela Bilic o recomandă de cel puțin...

Citeste mai mult»
Brian Molko

Solistul trupei Placebo, inculpat în Italia. A numit-o pe...

Citeste mai mult»
Jay-Z

Plângerea prin care rapperul Jay-Z era acuzat de violarea...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a anulat concertul de la Lima. Superstarul...

Citeste mai mult»
Kate si William Ziua Îndrăgostiților

Prințul William și Kate au marcat Ziua Sfântului Valentin...

Citeste mai mult»
Lars von Trier

Regizorul Lars von Trier a fost internat într-un centru...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Noi acuzații de abuzuri sexuale aduse împotriva lui Kevin...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga va susține un mega-concert gratuit la Rio de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, dezvăluiri despre aventura cu Michael Jackson....

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a început primul turneu mondial după şapte ani...

Citeste mai mult»
copil

Casa regală a Suediei a anunțat prenumele prințesei...

Citeste mai mult»
Harry

„Are suficiente probleme cu soția. Este groaznică”. Trump...

Citeste mai mult»
Andreea Marin

Andreea Marin a dezvăluit cum a slăbit 20 de kilograme:...

Citeste mai mult»
William si Kate

Prinţul William şi Kate nu vor participa la ceremonia...

Citeste mai mult»
inele

Cele mai dorite inele de logodnă în 2025

Citeste mai mult»
Kendrick

Kendrick Lamar a adus muzica hip-hop în centrul Super...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Donald Trump a ironizat-o pe cântăreaţa Taylor Swift,...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Ed Sheeran a cântat în stradă în India iar Poliţia i-a...

Citeste mai mult»
mark

Pentru actorul care l-a interpretat în 'The Social...

Citeste mai mult»
Karla Sofia Gascon

În urma controverselor, Karla Sofia Gascon anunță că 'va...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West anunţă că a fost diagnosticat cu autism

Citeste mai mult»
Sabato

Casa de modă Gucci se desparte de directorul său de...

Citeste mai mult»
Anna Wintour

Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue, decorată cu...

Citeste mai mult»
BS

Black Sabbath anunţă un concert uriaş în oraşul natal...

Citeste mai mult»
sandra bullock

Sandra Bullock îşi avertizează fanii cu privire la...

Citeste mai mult»
bianca

Bianca Censori ar putea face închisoare din cauza...

Citeste mai mult»
Baldoni și Lively

Prima audiere în procesul dintre Justin Baldoni și Blake...

Citeste mai mult»
Travis si Taylor

Travis Kelce spune că trebuie să se inspire din energia...

Citeste mai mult»

Fug femeile de casatorie?

De în Dragoste & Sex 31 oct 2009
Fara sa fi intalnit cu adevarat o Runaway Bride, cu toate ca cel mai probabil ele exista si in zilele noastre, am intalnit in ultimele luni femei care, cu toate ca au fost cerute de sotii si au acceptat, isi pun foarte multe intrebari.
Nu cred, pentru ca le cunosc pe acele femei, ca pot exista dubii in privinta faptului ca sunt realmente indragostite de cei cu care au acceptat sa se casatoreasca. Si atunci? De unde atatea intrebari si atatea nelinisti?

Le-am intrebat de ce stau pe ganduri si de ce incearca sa analizeze aceasta decizie, mai ales ca hotarararea lor este luata si ca ele par a fi in totalitate indragostite. Dar femeile din ziua de astazi nu se mai grabesc, cred eu, sa se casatoreasca asa cum o faceau poate bunicile noastre. Paradoxal, cu toate aceste analize prealabile, numarul divorturilor este mai mare ca niciodata.

Se spune ca peste tot in lume numarul femeilor care evita sa isi asume responsabilitatea unei relatii de lunga durata creste, numai in America numarul celor care aleg sa fie singure sau in afara unei relatii stabile fiind de peste 47 de milioane. De fapt, aceste femei isi doresc relatii stabile la fel de mult ca tine si ca mine, sau cel putin asta declara, numai ca ceva se intampla atunci cand sunt pe cale sa isi asume responsabilitati.

Femeile romance de dupa Revolutie si-au propus, cel putin in ceea ce le priveste pe cele care erau adolescente in acea perioada, sa atinga in primul rand un nivel profesional invidiat inainte de a se casatori si nu de a proceda invers.

De aceea, multe dintre ele au asteptat mai mult pana sa se decida sa se casatoreasca si au incercat sa ia aceasta decizie, in marea lor majoritate, cu mai multa responsabilitate. Cele care aleg inca sa "fuga" de responsabilitati o fac in cele mai neasteptate feluri: de la a-si insela sotii, la a se complace in relatii care nu duc nicaieri, in a exagera defectele partenerului…si asa mai departe. In principiu, toate aceste femei -cele care fug de casatorie- isi doresc sa se implice in relatii stabile, fara insa sa fie dispuse sa ofere prea multe la schimb.

De ce ezita?

Poate ca unul dintre motive este faptul ca noi ne-am confruntat, daca nu prin prisma parintilor, atunci prin cea a apropiatilor, cu despartiri dureroase si am putut observa cu obiectivitate fiecare fisura vizibila de pe postamentul institutiei casatoriei, fisuri care se traduc in relatii prin rani adanci, de care e greu sa mai scapi.

In plus, femeile au ajuns sa fie foarte stapane pe sine si pe dorintele lor. Ele sunt foarte constiente de calitatile si lucrurile care ar trebui sa fie caracteristice partenerului lor si de aceea aleg mult mai greu si nu au foarte mari probleme in a se intoarce, pur si simplu, din drum daca se dovedeste ca acel barbat nu corespunde celui de care au ele nevoie.

Cu toate acestea, exista foarte multe persoane care isi doresc, cu sinceritate si foarte multa dragoste, sa se casatoreasca si sa isi petreaca viata alaturi de cea a partenerului lor. O alta fisura in institutia casatoriei sunt propunerile de contracte prenuptiale, care presupun, din start, ca relatia se va sfarsit la un anumit moment dat.

Exista din ce in ce mai multe cupluri care, ironic, isi doresc sa isi pastreze independenta si sa locuiasca in case diferite si sa duca vieti paralele. Acestia sunt cei care nu sunt multumiti nici "in caruta, nici in teleguta", cei care isi doresc cele mai frumoase parti ale vietii de celibatar si cele mai placute momente ale vietii de persoane casatorite.

Cu toate ca majoritatea ne dorim un partener alaturi de care sa avem copii, exista din ce in ce mai multe persoane care isi doresc casnicii lipsite de copii. Acesta este una din tendintele acestor vremuri.

Daca ai sta sa te uiti si sa cercetezi fiecare fisura din institutia casatoriei, ai descoperi ca exista posibilitatea ca totul sa se reparte: multa dragoste si suficient de multa incredere in celalalt!

Fug femeile de casatorie? Eu cred ca nu, dar s-au dus vremurile in care femeile fugeau spre casatorie. Acum drumul este mult mai lin.

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Dragoste & Sex
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
23 feb