Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, rejudecat la New York

Citeste mai mult»
Harry

Harry și Charles rămân 'distanți', conform unor surse

Citeste mai mult»
gene

Înainte de moartea sa, soția lui Hackman a căutat...

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de buzunar care a aparținut unui pasager de pe...

Citeste mai mult»
capsula

Capsula Blue Origin cu cele şase femei vedetă la bord,...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp şi Penelope Cruz, în thrillerul „Day Drinker”...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Proprietatea lui Gene Hackman a fost infestată de...

Citeste mai mult»
ciocolata

Cât de sănătoasă este ciocolata neagră. Iată ce spun...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Blue Origin a încheiat cu succes zborul spațial la care...

Citeste mai mult»
Sean „Diddy” Combs

Avocaţii lui Sean „Diddy” Combs vor să cunoască opiniile...

Citeste mai mult»
bebelus

O femeie a născut copilul unui alt cuplu după ce o...

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, actorul din "Euphoria" şi "Grey's Anatomy",...

Citeste mai mult»
Val Kilmer

Cauza oficială a morţii actorului Val Kilmer, starul din...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de...

Citeste mai mult»
anjelica

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o...

Citeste mai mult»
Michelle Obama

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-a angajat avocații care au ajutat-o pe...

Citeste mai mult»
vandici

Ilinca Vandici a ales să acorde o nouă șansă iubirii,...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez a inclus România în turneul ei „Up All...

Citeste mai mult»
paul

Paul Schrader, scenaristul filmului "Taxi Driver", acuzat...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Ducesa de Sussex s-a confruntat cu complicații medicale...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Robert De Niro va primi Palme d'Or-ul onorific al...

Citeste mai mult»
Michael Schumacher

Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima oară....

Citeste mai mult»
Maya

O româncă a uimit juriul Britain's Got Talent cu...

Citeste mai mult»
Eminem

Eminem a devenit bunic. Fiica rapperului, Hailie Jade...

Citeste mai mult»
mark

Zuckerberg și-a cumpărat o vilă în Washington. Suma...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise i-a adus joi un omagiu lui Val Kilmer, rivalul...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a fost pus sub acuzare pentru viol de...

Citeste mai mult»
alexandra stan

Alexandra Stan, după ce a fost surprinsă cu noul iubit:...

Citeste mai mult»
dana nalbaru bebe

Dana Nălbaru, deranjată de agitația dintr-un oraș: „Abia...

Citeste mai mult»
 Daniel Craig

Producţia următorului film „James Bond” începe la Londra:...

Citeste mai mult»
Val

Val Kilmer, starul de cinema care i-a interpretat pe...

Citeste mai mult»
Ioana Pavelescu

Actriţa Ioana Pavelescu, recompensată cu Premiul pentru...

Citeste mai mult»
indulcitori

De ce sunt periculoși îndulcitorii artificiali

Citeste mai mult»
telefon

Interzicerea telefoanelor nu le oferă copiilor o relație...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Un judecător a interzis publicarea fotografiilor cu...

Citeste mai mult»

Gary Chapman si limbajele iubirii

De în Dragoste & Sex 6 iul 2011
Unul dintre cei mai renumiti ambasadori ai iubirii, Gary Chapman si-a lansat cartea "Cele Cinci Limbaje ale Iubirii. Editia pentru barbati", in Romania la BookFest, carte care a devenit un best seller in Statele Unite, tradusa in 40 de limbi si vanduta in peste 2 milioane de exemplare. In interviul acordat pentru Feminis.ro, autorul vorbeste despre iubire, relatia de cuplu, cele cinci moduri de strangere a legamintelor in cuplu, despre pasiuni si casnicie.

Feminis.ro: Dintre cele 30 de carti pe care le-ati publicat, care este cartea care v-a placut cel mai mult sa o scrieti?

Gary Chapman: "The Five Love Languages" (Cele Cinci Limbaje ale Iubirii), deoarece a ajutat atatea cupluri de oameni casatoriti sa invete sa pastreze dragostea emotionala vie in mariajul lor. In fiecare saptmana, la seminariile pe care le tin, oamenii imi spun: "Cele Cinci Limbaje ale Iubirii, aceasta este cartea care mi-a salvat casnicia." A fost vanduta in peste 6 milioane de exemplare in Statele Unite si a fost tradusa in 40 de limbi straine. Nevoia unei iubiri emotionale este atat de puternica in viata, incat este fundamentala, iar in casnicie cea mai apropiata persoana pe care ar trebui sa o iubim este perechea noastra.

 

 

Feminis.ro: De ce ar fi un barbat interesat atat de mult de aceasta meserie in care vorbiti despre iubire; nu exista supozitia generala ca barbatii nu sunt atat de deschisi in ale dragostei?

Gary Chapman: Eu consider ca fiecare barbat vrea sa aiba o relatie apropiata cu sotia lui, dar multi dintre ei confunda sexul cu intimitatea. Ei nu reusesc sa recunoasca ideea intimitatii emotionale, intelectuale si sociale in relatia lor, care, astfel se transforma si intr-o intimitate sexuala. Mi-am dat seama ca atunci cand barbatii vad tabloul intimitatii in ansamblu, sunt dornici sa invete sa vorbeasca acelasi limbaj al iubirii ca al partenerei lor.

Feminis.ro: Care este cel mai frumos moment de iubire pe care vi-l amintiti?

Gary Chapman: Cand, in sfarsit, mi-am dat seama ca adevaratul scop al unui mariaj este sa imi iubesc sotia. Inainte de asta, ma concentram sa o conving pe ea sa fie de acord cu ideile mele in ceea ce priveste dragostea. Cand am fost pregatit si am intrebat-o: "Ce pot face sa te ajut? Cum iti pot face viata mai usoara? Cum pot fi un sot mai bun pentru tine?" atunci mariajul nostru s-a schimbat radical. Adevarata fericire inseamna sa ii iubesti pe altii!

Feminis.ro: Care este motto-ul dumneavoastra in viata?

Gary Chapman: Este mai bine sa oferi, decat sa primesti.

Feminis.ro: In ce tara considerati ca au decurs cel mai bine seminariile pe care le-ati tinut?

Gary Chapman: In Statele Unite, pentru ca au avut o expunere mai larga, desi "Cele Cinci Limbaje ali Iubirii" a fost un best seller in majoritatea tarilor in care a fost publicat.

Feminis.ro: La care dintre cartile pe care le-ati scris ati simtit ca nu veti reusi, la care ati avut piedici in a o scrie?

Gary Chapman: Nu au existat dificultati majore de o importanta cruciala.

Feminis.ro: Care este filosofia pe care v-ati construit aceste pledoarii?

Gary Chapman: Fara indoiala, cartile mele au fost cladite dupa vorbele crestinesti. Consider ca invataturile lui Isus sunt cele mai provocatoare dintre cele ale tuturor liderilor de religii. Nu doar atat, dar a si demonstrat ceea ce a propovaduit: "Pastorul cel bun isi sacrifica viata pentru oile sale." Provocarea sa cea mare a fost ca si noi sa ii iubim pe ceilalti, cat El ne-a iubit pe noi.

Feminis.ro: Care este cea mai grea problema pe care v-a prezentat-o un cuplu vreodata si care a fost solutia pe care ati oferit-o?

Gary Chapman: Am intalnit numeroase situatii dificile care m-au pus pe ganduri la sedintele mele de consiliere. Ei se concentrau pe castigul de bani, sex, relatia cu socrii, comunicarea, cresterea copiilor, etc. Argumentul meu final a fost sa ii ajut sa se asculte reciproc cu respect. Sa isi asculte ideile  si sentimentele pe care le poarta, chiar daca nu sunt de acord cu ele. Daca ne afirmam si ne ascultam reciproc, atunci ne putem gandi la o solutie. Daca ne gandim cum sa castigam un argument, atunci acest lucru se intampla. Eu castig, ei pierd. Nu este interesant sa convietuiesti cu un invins. Atunci, de ce sa creem unul? E mai bine sa admitem ca nu suntem de acord si sa cautam o solutie cu care sa putem trai amandoi. Cand rezolvam conflicte, cream o intimitate si mai profunda. Cand ne certam, cream distanta intre noi.

Feminis.ro: Care considerati ca sunt cele mai frumoase cuvinte de iubire?

Gary Chapman: "Te iubesc."

Feminis.ro: Ce sfat i-ati da unei tinere domnisoare care nu si-a intalnit inca jumatatea si incepe sa creada ca va ramane singura?

Gary Chapman: Sa se concentreze in a-si dezvolta calitatile. Sa caute sa fie genul de om care sa fie dornic sa vada binele din restul oamenilor. Sa gaseasca moduri prin care sa investeasca timpul, energia, viata ei spre a-i ajuta pe altii. Toate acestea exista in contextul iubirii pe care o porti celorlalti, in care va gasi un barbat care va sti, la randul lui, sa iubeasca.

Feminis.ro: Care este sfatul principal pe care l-ati oferi unui cuplu de proaspat casatoriti?

Gary Chapman: Sa fie constienti ca sentimentul de "indragostit" este ceva temporar. Existenta acestuia este de aproximativ doi ani. Sa isi invete limbajele iubirii unul celuilalt si sa si le spuna zilnic. Daca vor face asta, vor sti sa pastreze iubirea emotionala pana si dupa ce obsesia de a fi "indragostit" se va spulbera. Intr-o atmosfera deja creata a dragostei, este mult mai usor sa procesezi tot restul vietii. Da, veti avea si conflicte, dar acestea nu vor distruge relatia voastra. Iubirea le arata mai multe modalitati prin care sa lucreze in echipa. Ea nu pretinde, ci face cereri.

Feminis.ro: Cum ati reusit sa va intretineti flacara in casnicia dumneavoastra?

Gary Chapman: Primii ani ai mariajului au fost mai dificili. Nu stiam aproape nimic despre acest lucru. Am fost surprins cand emotiile au inceput sa paleasca si diferentele au inceput sa fie pregnante. Nu aveam niciun plan in manuirea unui conflict. Cand eram "indragostiti", nu ma asteptam si nu am anticipat ca vom avea conflicte.

A fost dupa cativa ani de mariaj, cand mi-am dat seama ca ceva din ceea ce faceam pana in momentul acela nu functiona. Eram ambii nefericiti. Momentul in care I-am cerut ajutorul lui Dumnezeu: "Nu mai stiu ce sa fac. Am incercat tot ce stiu si nu se amelioreaza situatia. Te rog, ajuta-ma!", a fost momentul in care am inceput sa inteleg.

Imi impuneam ideile asupra sotiei mele. Asa ca i-am spus lui Dumnezeu: "Iarta-ma. Cu toate studiile mele de greaca, ebraica si teologie, am ratat intreaga idee. Te rog da-mi tinuta lui Isus." Aceea a fost ziua in care mi-am schimbat atitudinea. Am inceput sa adresez intrebarile prezentate mai sus. M-am lasat ghidat dupa raspunsurile pe care mi le dadea pentru a ma transforma intr-un sot mai bun. In aproximativ trei luni, a inceput si ea sa imi adreseze acele intrebari. De cativa ani deja, am inceput sa comunicam si sa pasim impreuna pe acest drum ale iubirii, sa ne incurajam si sa ne sprijinim reciproc.

Tag-uri: , , , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 2

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Daniela Muntean (29.12.2011, 09:59)

Am citit cartea si merita citita si apoi ... cugetata. Suntem diferiti si ne exprimam sentimentele diferit. E posibil ca modul in care ne aratam iubirea fata de iubitul/sotul nostru sa nu corespunda cu ceea ce-si doreste acesta. de aceea trebuie sa oferim nu doar ce credem noi, ci si ceea ce-si doreste celalalt. Comunicarea si intelegerea celuilalt sunt importante, iar cartea dezleaga probleme simple la prima vedere, dar complicate si neintelese daca nu le privesti cu seriozitate.

Răspunde-i
(21.07.2011, 11:12)
Foarte interesant! merita citita!
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Dragoste & Sex
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
19 apr