cuptor

Produsul alimentar surpriză care te ajută să scapi de...

Citeste mai mult»
Horia Brenciu

Cât cer vedetele pentru a oferi un eveniment privat...

Citeste mai mult»
Liam Payne

Moartea cântărețului Liam Payne în Argentina. Acuzațiile...

Citeste mai mult»
mic dejun

De ce nu ar trebui să mâncați același mic dejun în...

Citeste mai mult»
Andrei

Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Andrei...

Citeste mai mult»
Gomez si Benny Blanco

Benny Blanco afirmă că este foarte speriat că Selena...

Citeste mai mult»
adela

Adela Popescu, confesiuni emoționante despre copilăria...

Citeste mai mult»
Nicole Kidman

Locuinţa lui Nicole Kidman şi Keith Urban din Los Angeles...

Citeste mai mult»
A$AP Rocky

Rapperul A$AP Rocky, găsit nevinovat într-un caz de...

Citeste mai mult»
caragea

Corina Caragea și-a câștigat primii bani la 15 ani. Ce...

Citeste mai mult»
 Kim Sae-ron

Actriţa sud-coreeană Kim Sae-ron a fost găsită moartă în...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a schimbat versurile melodiei „Don't Bother”...

Citeste mai mult»
Mihaela Bilic

Mâncarea pe care Mihaela Bilic o recomandă de cel puțin...

Citeste mai mult»
Brian Molko

Solistul trupei Placebo, inculpat în Italia. A numit-o pe...

Citeste mai mult»
Jay-Z

Plângerea prin care rapperul Jay-Z era acuzat de violarea...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a anulat concertul de la Lima. Superstarul...

Citeste mai mult»
Kate si William Ziua Îndrăgostiților

Prințul William și Kate au marcat Ziua Sfântului Valentin...

Citeste mai mult»
Lars von Trier

Regizorul Lars von Trier a fost internat într-un centru...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Noi acuzații de abuzuri sexuale aduse împotriva lui Kevin...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga va susține un mega-concert gratuit la Rio de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, dezvăluiri despre aventura cu Michael Jackson....

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a început primul turneu mondial după şapte ani...

Citeste mai mult»
copil

Casa regală a Suediei a anunțat prenumele prințesei...

Citeste mai mult»
Harry

„Are suficiente probleme cu soția. Este groaznică”. Trump...

Citeste mai mult»
Andreea Marin

Andreea Marin a dezvăluit cum a slăbit 20 de kilograme:...

Citeste mai mult»
William si Kate

Prinţul William şi Kate nu vor participa la ceremonia...

Citeste mai mult»
inele

Cele mai dorite inele de logodnă în 2025

Citeste mai mult»
Kendrick

Kendrick Lamar a adus muzica hip-hop în centrul Super...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Donald Trump a ironizat-o pe cântăreaţa Taylor Swift,...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Ed Sheeran a cântat în stradă în India iar Poliţia i-a...

Citeste mai mult»
mark

Pentru actorul care l-a interpretat în 'The Social...

Citeste mai mult»
Karla Sofia Gascon

În urma controverselor, Karla Sofia Gascon anunță că 'va...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West anunţă că a fost diagnosticat cu autism

Citeste mai mult»
Sabato

Casa de modă Gucci se desparte de directorul său de...

Citeste mai mult»
Anna Wintour

Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue, decorată cu...

Citeste mai mult»
BS

Black Sabbath anunţă un concert uriaş în oraşul natal...

Citeste mai mult»
sandra bullock

Sandra Bullock îşi avertizează fanii cu privire la...

Citeste mai mult»
bianca

Bianca Censori ar putea face închisoare din cauza...

Citeste mai mult»
Baldoni și Lively

Prima audiere în procesul dintre Justin Baldoni și Blake...

Citeste mai mult»
Travis si Taylor

Travis Kelce spune că trebuie să se inspire din energia...

Citeste mai mult»

Nu-s perfecta si mi-e bine

De în Cariera 18 ian 2011
Ce castiga femeile aflate in perpetua cautare a perfectiunii in toate segmentele vietii lor? Poate ca nu castiga tot ce si-au inchipuit, dar ajung sa piarda ceva extrem de important: pe ele insele!

Ne-am propus ca la inceputul acestui an sa facem un exercitiu: sa ne imbaiem intr-o pelicula fina de imperfectiune si sa ne eliberam de micile si marile eforturi facute inutil, concentrandu-ne asupra lucrurilor care ne pot face fericite cu adevarat.

In cautarea imperfectiunii

Teodora ne-a povestit care a fost  parcursul sau catre renuntarea la perfectiune:

"M-am nascut perfecta; doar am luat nota 10 la nastere!  Am fost un copil cuminte care n-a iesit niciodata din cuvantul parintilor, n-am ridicat tonul si n-am rostit cuvinte urate. La scoala am fost mereu prima pana la absolvirea liceului. N-am fumat pe la colturi, n-am facut parte din gasti neastamparate. Cand colegii mei mergeau la discoteca, eu mergeam la biserica. Ce mai, plictisitor de perfecta!...

Dar mi-am luat revansa. Cand am ajuns la Bucuresti, la facultate, mi-am dat seama ca toata viata mi-o dusesem dupa regulile altora, voiam sa fac orice ca sa fie parintii si profesorii incantati de mine. Dar eu? Eu unde mai eram? Nu asta asteptam si-am "clocit" o usoara razvratire.

La facultate mi-am dat seama ca e ok si daca ai 8 sau 9 in carnet: nu se termina lumea! Tot acolo am descoperit placerea de a chiuli din cand in cand de la cursurile plictisitoare. Am invatat sa fumez, dar n-am devenit o fumatoare; am iubit patimas fara sa ma gandesc ca asta imi dauneaza la invatatura si am ramas cu restanta in anul al III-lea pentru ca eram indragostita si nu ma puteam concentra la examen.

Si asa am descoperit ca e placut si uman sa fii imperfecta, ca sunt greseli pe care poti sa le faci chiar daca nu inveti ceva din fiecare dintre ele. Am descoperit ca viata are si alt gust decat acela descoperit in carti, unul mai intens. Chiar daca astfel am riscat sa pierd admiratia parintilor mei, cred c-a meritat. Pentru mine. Deoarece fiecare ar trebui sa-si traiasca viata dupa propriile reguli si nu dupa ale altora. Doar e viata lui!"

Cum renunti la perfectiune?

Daca esti una dintre femeile care nu accepta nicio greseala din partea propriei sale persoane si care ridica stacheta prea sus ca sa o poata atinge vreodata, ai nevoie de o mica schimbare de atitudine.

Perfectionistii au tendinta de a filtra informatiile si de a se concentra asupra partilor mai putin pozitive. Care ar fi un prim pas pe care il poti face pentru a renunta la perfectiune? Sa nu mai renunti asa de usor la lucrurile pozitive si sa accepti faptul ca poti evolua observand felul in care aspectele de care nu esti tocmai multumita pot fi imbunatatite.

Cea mai mare placere: o mica greseala

Ai facut o greseala la munca? Una in viata personala? Toate astea iti pot parea de-a dreptul catastrofale pana cand nu te dai cu un pas inapoi si nu descoperi ca desi ai gresit, data viitoare vei sti ce sa faci. In plus, e bine sa iti dai seama cat mai rapid ca greselile sunt inevitabile si ca cel mai bun lucru pe care il poti face pentru tine este sa nu te judeci prea aspru si sa inveti din ele.

Un exercitiu foarte bun pentru a putea scapa de tendintele perfectioniste este, sustin specialistii in dezvoltare personala, sa te compari cu ceilalti. Dar nu asa cum iti inchipuiai tu, facand liste cu cei care sunt mai bine pregatiti sau mai buni decat tine, ci facand exact opusul: observand ca toti oamenii fac greseli, mai mici sau mai mari, si preluand putin din atitudinea mai relaxata a unora dintre ei.

Pune-i pe cei dragi pe primul loc in viata ta!

S-ar putea ca exact sambata dimineata sa fie singurul moment al saptamanii in care tu sa ai timp pentru ordine si curatenie in casa. Dar merita sa renunti la o cafea bauta cu prietenele tale doar pentru a avea o casa impecabila? Multi ar spune ca nu! Organizeaza-ti prioritatile si acorda cea mai mare importanta oamenilor, nu task-urilor!

Tempereaza-te!

E imposibil sa fii cel mai bun in toate domeniile. Poti invata sa renunti la perfectionism alegand un anumit domeniu in care sa incerci sa excelezi, nerenuntand la celelalte, dar acceptand ca te poti multumi si cu alte rezultate decat cele mai bune!

Si, de fiecare data cand simti un mic gand de nesiguranta dandu-ti tarcoale, poti face urmatorul exercitiu: inlocuieste-l rapid cu trei ganduri care sa iti dea incredere in tine!

Esti perfectionista si te tratezi? Spune-ne si noua cum faci asta!

Tag-uri: , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 5

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Cristina Victoria Tudor (18.08.2011, 21:17)
Trebuie doar sa fim multumiti de noi asa cum suntem, nu sa incerecam sa fim ceea ce nu suntem
Răspunde-i
Copertine retractabile (20.01.2011, 09:53)
:) grea boala asta cu perfectiunea. Nici nu vreau sa ma gandesc ce stres ai . Totusi, in incercarea asta de a atinge perfectiunea inveti multe lectii. Pana in final, desi te obisnuiesti cu imperfectiunea ai experienta vietii.
Răspunde-i
Diana Solomon (19.01.2011, 21:30)
Este foarte folositor articolul.Mi-a placut foarte mult.M-a ajutat sa-mi dau seama ca sunt perfectionista si ca asta ma dezavantajeaza.
Răspunde-i
lorena savin (19.01.2011, 13:49)
ma faci sa rad.. sa fii imperfect este in legea firii. dar nu uita: ceea ce oferi, se va intoarce multiplicat in viata ta, tie!
Răspunde-i
nicoleta lazar (19.01.2011, 12:32)

frumos articol,nu ai fost perfecta si nu esti imperfecta:) ai iesit din rutina, te-ai simtit eliberata de o povara...si ai prins aripi...mai trece putin si vei deveni iar aceeasi tipicara, ce tinde catre perfectionism si nu din placerea de a arata ca a fost doar o perioada de proba ci pentru ca nu poti trai altfel de cum ai fost invatata...cand vei sti sa aranjezi vechiul cu noul si vei gasi echilibrul,te vei regasi...ai rabdare. Ai grija sa nu devii penibila, sau ipocrita cu tine insuti. Numai ganduri bune. felicitari...!

Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Cariera
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
23 feb