tort

Patiserii francezi au realizat un tort de căpşuni lung de...

Citeste mai mult»
catinca calina

Catinca Roman, după ce fiica sa a devastat un apartament...

Citeste mai mult»
Pedro Pascal

Actorul Pedro Pascal o numeşte pe JK Rowling „o ratată...

Citeste mai mult»
Wiz Khalifa

Rapperul Wiz Khalifa a fost condamnat în România pentru...

Citeste mai mult»
Hugh Grant

Hugh Grant critică dur școlile care alimentează...

Citeste mai mult»
William si Kate

William şi Kate au publicat o fotografie inedită cu...

Citeste mai mult»
 Carlos Santana

Chitaristul Carlos Santana își amână un concert după ce a...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney: "Nu-mi pasă" dacă Trump mă numeşte un...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga și-a păstrat cumpătul după ce i-a cedat...

Citeste mai mult»
Nicola Coughlan,

Nicola Coughlan, starul din „Bridgerton”, atacă seria...

Citeste mai mult»
pap

Martin Scorsese spune că moartea Papei Francisc este o...

Citeste mai mult»
 Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, rejudecat la New York

Citeste mai mult»
Harry

Harry și Charles rămân 'distanți', conform unor surse

Citeste mai mult»
gene

Înainte de moartea sa, soția lui Hackman a căutat...

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de buzunar care a aparținut unui pasager de pe...

Citeste mai mult»
capsula

Capsula Blue Origin cu cele şase femei vedetă la bord,...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp şi Penelope Cruz, în thrillerul „Day Drinker”...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Proprietatea lui Gene Hackman a fost infestată de...

Citeste mai mult»
ciocolata

Cât de sănătoasă este ciocolata neagră. Iată ce spun...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Blue Origin a încheiat cu succes zborul spațial la care...

Citeste mai mult»
Sean „Diddy” Combs

Avocaţii lui Sean „Diddy” Combs vor să cunoască opiniile...

Citeste mai mult»
bebelus

O femeie a născut copilul unui alt cuplu după ce o...

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, actorul din "Euphoria" şi "Grey's Anatomy",...

Citeste mai mult»
Val Kilmer

Cauza oficială a morţii actorului Val Kilmer, starul din...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de...

Citeste mai mult»
anjelica

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o...

Citeste mai mult»
Michelle Obama

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-a angajat avocații care au ajutat-o pe...

Citeste mai mult»
vandici

Ilinca Vandici a ales să acorde o nouă șansă iubirii,...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez a inclus România în turneul ei „Up All...

Citeste mai mult»
paul

Paul Schrader, scenaristul filmului "Taxi Driver", acuzat...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Ducesa de Sussex s-a confruntat cu complicații medicale...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Robert De Niro va primi Palme d'Or-ul onorific al...

Citeste mai mult»
Michael Schumacher

Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima oară....

Citeste mai mult»
Maya

O româncă a uimit juriul Britain's Got Talent cu...

Citeste mai mult»
Eminem

Eminem a devenit bunic. Fiica rapperului, Hailie Jade...

Citeste mai mult»

Cum sa treci de primul interviu de angajare?

În Cariera 19 mai 2008
De cele mai multe ori primul interviu de angajare este vazut ca o intalnire cu un strain care se afla undeva de cealalta baricada; de el depinde viitorul nostru loc de munca!
Urmarea fireasca este ca reactia inaintea acestei intalniri ne indeamna la inarmare temeinica. Succesul va inseamna in acest caz sa inveti sa raspunzi la cat mai multe intrebari, asa cum ar fi mai pe placul acestui strain. Nu de putine ori insa, riscul este sa fie doar o simpla masca ceea ce lasi sa se vada. Urmarile ei pe termen lung afecteaza atat angajatorul, cat si propria persoana. Te poti trezi ca faci un job care nu ti se potriveste si nu iti place.

Primul interviu este pentru oricare candidat mai degraba o ocazie de a afla mai multe informatii despre compania si locul de munca in sine.

Din punctul meu de vedere, ca recrutor prefer o abordare mult mai umana si imi place sa vad ca la urma urmelor fiecare interviu se transforma intr-o discutie fireasca: fiecare dintre cei doi vorbeste despre ceea ce ofera si ceea ce cauta. Acolo unde cele doua aspecte se potrivesc in proportie mai mare de 75 – 80%, colaborarea devine cu atat mai mult un interes comun.

Prin urmare, cel mai important este sa fii o persoana sincera atunci cand iti argumentezi atuurile si interesul pentru postul respectiv.

O buna cunoastere a responsabilitatilor postului si a imaginii candidatului ideal ne ajuta sa stabilim unde anume suntem pozitionati, care sunt sansele noastre de acceptare si in acelasi timp ne ghideaza cu privire la intrebarile specifice pentru acel post.

Multi candidati vin pregatiti cu niste raspunsuri standard, invatate din diferite surse de informare. Desi sunt de acord ca documentarea este importanta, aceste tipuri de raspunsuri nu le consider in avantajul lor. Varianta pe care o recomand este aceea de a adapta aceste raspunsuri la situatia particulara in care se afla fiecare. Pentru aceasta, in loc de memorarea cat mai buna a unui sir de cuvinte pompoase dar fara continut, este mult mai apreciata o formulare simpla, clara si dublata de exemple reale din experienta proprie.

In loc de: "doresc sa lucrez intr-o pozitie care sa-mi ofere oportunitatea de a pune bazele unei experiente solide intr-un mediu favorabil", este mult mai apreciat: "vreau sa lucrez mai mult in relatie cu alti oameni, pentru ca in job-ul actual sarcinile mele sunt individuale si tin mai mult de activitatea de birou ". Inca o data, afirmatia trebuie sa fie reala.

Si pentru a fi cat mai natural, original si credibil, trebuie sa stii sa iti raspunzi la intrebari de genul:

- ce vrei sa faci;

- care sunt calitatile tale si de unde iti poti da seama de ele (multi nu stiu sa argumenteze de ce se considera creativi, dinamici, etc. – poti oferi un exemplu de situatie in care calitatea respectiva a iesit la iveala);

- cum sunt ele obiectiv si masurabil apreciate de cei din jur (proiecte duse la capat, termene respectate, recomandari ale superiorilor sau colaboratorilor, diplome, atestate, activitati extra-scolare sau inafara serviciului, etc);

- ce ai apreciat in experientele anterioare – aspecte legate de sarcini, domeniu de lucru, sefi, colegi, etc;

- ce nu ti-ai dori sa fie job-ul, etc.

De la recrutor poti afla informatii utile punand iarasi o serie de intrebari cu referire la: atmosfera de lucru din organizatie, exemplificarea sarcinilor (acolo unde este neclar), dimensiunea departamentului, firmei, proiectelor, gradul de complexitate, de libertate sau de specializare al postului, cui raporteaza, etc.

Intotdeauna, o atitudine deschisa, usurinta in comunicare, respectul si profesionalismul in abordarea intalnirii sunt atuuri care cantaresc greu. Iata cateva sugestii in acest sens:

- Nu intarzia sau anunta daca e cazul; la fel si cand te-ai razgandit si nu te mai intereseaza proiectul (nu se stie cand veti ajunge din nou fata in fata);

- Imbraca-te decent si curat, fara a exagera cu accesoriile; este de preferat o tinuta business (chiar daca aceasta poate fi usor personalizata);

- Nu te parfuma in exces;

- Pregateste-ti ceva de notat, in caz ca va fi nevoie;

- Inchide-ti telefonul sau doar sonorul si lasa-l la vedere daca astepti un apel important; e bine sa specifici acest lucru dinainte daca este ceva urgent. Preferabil este sa nu intrerupi intalnirea pentru a vorbi cu altcineva lucruri care suporta amanare ½ ora – 40 minute;

- Raspunde la obiect, exact la intrebarea care ti-a fost adresata; daca nu ai inteles suficient, nu te sfii sa ceri repetarea ei.

Cel mai important, fii tu insati si nu uita ca si cel din fata ta este om. Mult succes!

Ioana Moholea
Project Manager Perspective Group
[email protected]

Tag-uri: , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 0

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Alte articole din Cariera
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
25 apr