cuptor

Produsul alimentar surpriză care te ajută să scapi de...

Citeste mai mult»
Horia Brenciu

Cât cer vedetele pentru a oferi un eveniment privat...

Citeste mai mult»
Liam Payne

Moartea cântărețului Liam Payne în Argentina. Acuzațiile...

Citeste mai mult»
mic dejun

De ce nu ar trebui să mâncați același mic dejun în...

Citeste mai mult»
Andrei

Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Andrei...

Citeste mai mult»
Gomez si Benny Blanco

Benny Blanco afirmă că este foarte speriat că Selena...

Citeste mai mult»
adela

Adela Popescu, confesiuni emoționante despre copilăria...

Citeste mai mult»
Nicole Kidman

Locuinţa lui Nicole Kidman şi Keith Urban din Los Angeles...

Citeste mai mult»
A$AP Rocky

Rapperul A$AP Rocky, găsit nevinovat într-un caz de...

Citeste mai mult»
caragea

Corina Caragea și-a câștigat primii bani la 15 ani. Ce...

Citeste mai mult»
 Kim Sae-ron

Actriţa sud-coreeană Kim Sae-ron a fost găsită moartă în...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira a schimbat versurile melodiei „Don't Bother”...

Citeste mai mult»
Mihaela Bilic

Mâncarea pe care Mihaela Bilic o recomandă de cel puțin...

Citeste mai mult»
Brian Molko

Solistul trupei Placebo, inculpat în Italia. A numit-o pe...

Citeste mai mult»
Jay-Z

Plângerea prin care rapperul Jay-Z era acuzat de violarea...

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a anulat concertul de la Lima. Superstarul...

Citeste mai mult»
Kate si William Ziua Îndrăgostiților

Prințul William și Kate au marcat Ziua Sfântului Valentin...

Citeste mai mult»
Lars von Trier

Regizorul Lars von Trier a fost internat într-un centru...

Citeste mai mult»
Kevin Spacey

Noi acuzații de abuzuri sexuale aduse împotriva lui Kevin...

Citeste mai mult»
Lady Gaga

Lady Gaga va susține un mega-concert gratuit la Rio de...

Citeste mai mult»
madonna

Madonna, dezvăluiri despre aventura cu Michael Jackson....

Citeste mai mult»
shakira

Shakira şi-a început primul turneu mondial după şapte ani...

Citeste mai mult»
copil

Casa regală a Suediei a anunțat prenumele prințesei...

Citeste mai mult»
Harry

„Are suficiente probleme cu soția. Este groaznică”. Trump...

Citeste mai mult»
Andreea Marin

Andreea Marin a dezvăluit cum a slăbit 20 de kilograme:...

Citeste mai mult»
William si Kate

Prinţul William şi Kate nu vor participa la ceremonia...

Citeste mai mult»
inele

Cele mai dorite inele de logodnă în 2025

Citeste mai mult»
Kendrick

Kendrick Lamar a adus muzica hip-hop în centrul Super...

Citeste mai mult»
 Taylor Swift

Donald Trump a ironizat-o pe cântăreaţa Taylor Swift,...

Citeste mai mult»
Ed Sheeran

Ed Sheeran a cântat în stradă în India iar Poliţia i-a...

Citeste mai mult»
mark

Pentru actorul care l-a interpretat în 'The Social...

Citeste mai mult»
Karla Sofia Gascon

În urma controverselor, Karla Sofia Gascon anunță că 'va...

Citeste mai mult»
Kanye West

Kanye West anunţă că a fost diagnosticat cu autism

Citeste mai mult»
Sabato

Casa de modă Gucci se desparte de directorul său de...

Citeste mai mult»
Anna Wintour

Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue, decorată cu...

Citeste mai mult»
BS

Black Sabbath anunţă un concert uriaş în oraşul natal...

Citeste mai mult»
sandra bullock

Sandra Bullock îşi avertizează fanii cu privire la...

Citeste mai mult»
bianca

Bianca Censori ar putea face închisoare din cauza...

Citeste mai mult»
Baldoni și Lively

Prima audiere în procesul dintre Justin Baldoni și Blake...

Citeste mai mult»
Travis si Taylor

Travis Kelce spune că trebuie să se inspire din energia...

Citeste mai mult»

S-a lansat cartea care face revolutie in nutritie a prof. dr. Mencinicopschi

De în Sport 4 feb 2010
Prof. Gheorghe Mencinicopschi si Coreus Publishing au lansat ieri, 3 februarie, cartea "SI NOI CE MAI MANCAM - Noua ordine alimentara", volumul 1, o carte revolutionara despre alimente si industria alimentara, dar si o carte educativa despre cum sa mancam si sa gatim sanatos.
Mesajul din primul volum (dintr-o serie de trei ce vor aparea pe parcursul acestui an), pe care Gheorghe Mencinicopschi - doctor Menci - il comunica este acela ca suntem ceea ce mancam.

"Doctor Menci creeaza o adevarata "revolutie in nutritie", caci spune adevaruri nespuse pana acum, ne reseteaza modul de gandire si stilul de viata. Ca toti cei care au citit cartea pana acum va veti intreaba: si noi ce mai mancam? Raspunsul vi-l da tot doctor Menci, care ne invata in carte nu numai ce sa mancam, ci si care sunt alimentele nocive de care trebuie sa ne ferim", declara Corina Pintilie, manager Coreus Publishing.

Doctor Menci ne spune ca a manca este un act responsabil pentru noi, si mai ales pentru copii nostri, care ar trebui invatat si predat la scoala.

"Astazi avem aparent o mare diversitate de alimente, dar in realitate hrana noastra este monotona si procesata, o mancare care nu ne hraneste, in schimb ne imbolnaveste si ne ingrasa. Mai mult, toata lumea pare sa se priceapa la mancare, insa trebue sa fim constienti ca o gastronomie practicata fara a detine cunostinte solide de nutritie, mai devreme sau mai tarziu, ne va imbolnavi de maladii grave", concluzioneaza doctor Menci.  
Aceasta carte este un ghid corect al insusirii unor deprinderi sanatoase de alegere a alimentatiei. Este o pledoarie pentru consumul de alimente sanatoase, deoarece trebuie sa constientizam ca suntem ceea ce mancam.

Bolile civilizatiei moderne precum obezitatea, diabetul, parkinson, alzheimer si cancerul, sunt toate date de catre alimentatia nepotrivita. Acesta este motivul pentru care medicina moderna este o medicina preventiva. Prin preventie, respectiv printr-o alimentatie sanatoasa se evita 70% dintre boli si 80% dintre cazurile de cancer. Studiile demonstreaza faptul ca alimentatia sanatoasa reduce cu 80% morbiditatea.
Cartea este adresata fiecaruia dintre noi, indemnandu-ne sa revenim la mesele pregatite in casa, la consumul de fructe si legume de sezon si la achizitionarea de produse provenite din gospodaria proprie.

Cartea cuprinde noua capitole si o concluzie:
1. "Cum mananca romanii", in care aflam despre calitatea produselor pe care le consumam, adevaruri despre mancarurile traditionale si ecologice, despre ce mancaruri gatite sunt bune si care indigeste, mezeluri, pate si alte alimente procesate. In acest capitol doctor Menci ne invata care sunt alimentele de baza si cum sa gatim sanatos.
2. "Digestia" – un capitol despre asocierile de alimente (cele nesanatose si cele sanatoase).
3. "Conveniente sociale vs. stil de viata sanatos" – in care aflam ca nu conteaza daca suntem bogati sau saraci, putem manca la fel de bine sau de prost.
4. "Totul despre detoxifierea organismului" – in acest capitol doctor Menci ne invata de ce si cum sa ne detoxifiem, ne explica importanta colonului asupra sanatatii celorlalte organe etc.
5. "Crononutritia si bioritmul" – crononutritia studiaza si recomanda consumul in functie de perioada de timp, zi, luna, an. Aflam ca alimentele pot fi impartite in diurne si nocturne, de aceea trebuie sa fim atenti de momentul in care le consumam, caci la anumite ore ele pot deveni indigeste.
6. "Alimentele functionale si suplimente nutritive" - prebiotice, probiotice, sinbiotice. Stiti care sunt diferentele, de ce avem nevoie de ele si ce alimente le contin?
7. "Cum se citeste si cum se interpreteaza eticheta alimentelor" – Doctor Menci ne prezinta lista aditivilor alimentari, precum si recomandari in ceea ce priveste consumul acestora.
8. "Falsificarea alimentelor" – aici veti afla lucruri pe care nimeni nu a mai avut curajul sa vorbeasca despre ele: falsificarea produselor din carne, lactate, a oualor, a mierii de albine, a grasimilor si a uleiurilor, a cerealelor, a painii, a sucurilor de fructe, a bauturilor alcoolice, a cafelei, a ciocolatei si a ceaiului etc.   
9. "Prelucrarea casnica si industriala alimentelor/Gastronomia nutritionala" - continuand stilul dezvaluirilor, aflam cat de sanatoase sunt mancarurile pregatite la gratar, la cuptorul cu microunde etc. Mai mult, acesta este un capitol educativ care ne invata regulile de gatit sanatos si despre cum sa alegem ingredientele in prepararea mancarurilor.
10. "Concluzii despre a manca bine si corect".
Tag-uri: , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Raluca Ionita (10.02.2010, 01:09)
Mi se pare incredibil ca acest on inca mai este crezut. Zice unele lucruri de absolut bun simt si toti il credem, apoi incepe sa exagereze si sa creada ca este specialist in tot ce zboara, iar noi il credem in continuare. Am citit niste lucruri de-a dreptul aiurea despre el si s-au dovedit adevarate: ca e investigat de DNA pentru coruptie a pus capac. In afara de asta, a declarat ca isi face unele documentari pe internet - pai si eu pot sa fac asta, ba chiar o fac, dar ma asteptam ca dl Menci (seriously?!?)sa fie deasupra. Am citit la un moment dat o faza in care se dadea cu parerea despre oua si apoi chiar decanul de la Zootehnie, care e prof de Pasari, zicea in articol ca nu isi poate imagina de unde a scos "Menci" toate aberatiile alea in conditiile in care chiar el ii spusese ca nu-i asa. Deci, domnule "Menci", cu asa background si asa nume, ma scuzati, dar o sa ma indrept catre un medic nutritionist, nu catre un wannabe. Cu drag, ex-fana "Menci", Raluca
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Sport
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
23 feb