Richard

Richard Norton, actor din seria „Mad Max” şi coordonator...

Citeste mai mult»
Fraţii Tate

Fraţii Tate urmează să-şi ridice în această săptămână...

Citeste mai mult»
Helen Mirren

Helen Mirren nu vrea să vadă o femeie James Bond:...

Citeste mai mult»
Taylor Swift

Taylor Swift, principala opţiune a Barcelonei pentru a...

Citeste mai mult»
Gérard Depardieu

Gérard Depardieu riscă 18 luni de închisoare cu...

Citeste mai mult»
caju

De ce să alegi caju crud sau prăjit în dieta zilnică?

Citeste mai mult»
ciubar

Cât costă un ciubăr? Prețuri și variante disponibile

Citeste mai mult»
Owen Cooper

Owen Cooper, starul revelaţie din "Adolescence", a...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Depardieu a negat la procesul său de la Paris că ar fi...

Citeste mai mult»
Laurent Lafitte

Laurent Lafitte, maestru de ceremonii la festival, la 9...

Citeste mai mult»
irinel

După o viață de lux, Irinel Columbeanu trăiește din 300...

Citeste mai mult»
cafea

Trucul neașteptat care intensifică aroma cafelei și...

Citeste mai mult»
Jeff Bezos și Lauren

Miliardarul Jeff Bezos și iubita lui, Lauren Sanchez, se...

Citeste mai mult»
 Gérard Depardieu

Actorul Gérard Depardieu apare luni în fața instaneței la...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney renunţă la filmele romantice

Citeste mai mult»
tiger

Tiger Woods anunţă că are o relaţie cu Vanessa, fosta...

Citeste mai mult»
Bella Ramsey

O actriță din „The Last of Us” a aflat în timpul...

Citeste mai mult»
cha

Prezentat ca ucigaș de copii, un norvegian a depus...

Citeste mai mult»
ado

"Adolescence", serialul britanic care le dă coşmaruri...

Citeste mai mult»
sampanie

Ce înseamnă o șampanie de calitate? Iată 4 sfaturi despre...

Citeste mai mult»
raivcu

Alimentele la care a renunțat Andreea Raicu după 15 ani:...

Citeste mai mult»
gheb

Ce pedeapsă a primit Gheboasă după ce a fost prins cu 1,5...

Citeste mai mult»
stormzy

Rapperul Stormzy va primi o diplomă onorifică de doctor...

Citeste mai mult»
Olivia Steer

Olivia Steer a pierdut procesul cu europarlamentarul care...

Citeste mai mult»
Dan Bordeianu

Dan Bordeianu a divorțat. A rupt tăcerea abia acum: „Sunt...

Citeste mai mult»
ai

Peste 400 de personalități de la Hollywood i-au cerut lui...

Citeste mai mult»
farduri

Ce culori pentru farduri sa alegi in primavara 2025?

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Noi dovezi despre moartea lui Gene Hackman şi a soţiei sale

Citeste mai mult»
Liam Payne

Fanii cântărețului Liam Payne îi dedică o bancă...

Citeste mai mult»
Kim Soo-hyun

Mai multe branduri au renunțat la contractele cu actorul...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Copiii lui Gene Hackman nu au fost incluşi în testamentul...

Citeste mai mult»
Émilie Dequenne

Actriţa belgiană Émilie Dequenne a murit la vârsta de 43...

Citeste mai mult»
Conan O'Brien

Comediantul Conan O'Brien va prezenta şi gala Oscar din 2026

Citeste mai mult»
Sean 'Diddy' Combs

Sean 'Diddy' Combs va trebui să răspundă la noi acuzații

Citeste mai mult»
Nikki Glaser

Nikki Glaser va fi din nou gazda galei de decernare a...

Citeste mai mult»
intrerupator

Ce tipuri de întrerupătoare sunt potrivite pentru...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla i-a scris o scrisoare lui Gisele Pelicot

Citeste mai mult»
obama

Soţii Obama sunt în discuţii pentru a co-produce un film...

Citeste mai mult»
Donatella Versace

Donatella Versace renunţă la funcţia de director creativ...

Citeste mai mult»
Cristina Bâtlan

Cristina Bâtlan a avut un an de coşmar. Fiul său a trecut...

Citeste mai mult»

Stare de bine

De în Editorial 18 iun 2012
Nu-mi place sa ma uit la televizor. Am lucrat candva in televiziune, am renuntat acum multi ani. Pe vremea aia inca mai aveai ce sa vezi la televizor. Acum nu-mi place. Totul este atat de negativist. Ma intristeaza. Si ma mai gandeam eu asa, ca prea zice toata lumea ca traim intr-o tara urata, ca oamenii sunt rai, guvernantii sunt oribili toti, totul este urat. Daca ar exista la televizor stiri optimiste, stiri frumoase, oare nu ar fi si moralul oamenilor diferit? Ma gandeam cum ar fi ca timp de o luna, o televiziune – una din astea care dau numai stiri triste, ar da numai stiri frumoase, stiri optimiste. Daca la talk showuri s-ar vorbi numai frumos. Daca Ciutacu sau Mircea Badea ar putea sa zambeasca sincer. Daca Andreea Esca ar da o stire despre oamenii frumosi si buni ai Romaniei, nu despre nu stiu ce batrana violata si batuta. Daca Dan Capatos ar avea o asistenta care sa vorbeasca despre Andre Rieu si invitatul de baza al lui ar fi Dan Les, olarul. Daca oameni gen Maia Morgenstein, Mirela Oprisor sau Oana Pellea ar fi prezenti la televizor mai mult decat Dragusanu, Crudu, Tonciu. Daca oamenii frumosi la suflet ar spune celorlalti ca viata este frumoasa si merita traita. Daca politicienii nu ar mai fi atat de duri si nu ar mai aparea la televizor, ci s-ar ocupa de implemntarea legilor si de aplicarea lor. Daca nu s-ar mai duce la plantari de copaci doar cat sa fie fotografiati. Cand ii spui unui om zilnic ca e prost, devine prost. Cand ii spui unui om zilnic ca traieste intr-o tara urata, acea tara chiar devine urata. Daca ii spui unui om ca e frumos, ca e bun, paote chiar devine asa. Daca i-ai arata la televizor partea frumoasa a tarii lui, poate chiar o s ainceapa sa ii placa in Romania.
Tag-uri: , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 9

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

A N (23.06.2012, 16:29)
Nu ne obliga nimeni sa urmarim aceste emisiuni si sa ne umplem sufletul de toate ororile posibile.
Daca nu ar mai exista cine sa le urmareasca prostiile si rautaile atunci sigur ar schimba ceva in emisiuni.
Vin aeste a nostra a celor care privim.
Răspunde-i
Eva Rusu (23.06.2012, 13:02)
Nu am altceva de comentat decat ca AI PERFECTA DREPTATE!!!!!!!!!!!!! daca ar fi sa simtim si sa traim influentati de ceea ce vedem la TV, lumea ar fi INSPAIMANTATOARE!!!!!!!!!!!!
Răspunde-i
Roxana Dumitrascuta (22.06.2012, 14:06)
TV a devenit loc de pelerinaj pentru personajele care se dau drept vedete, si care nu exceleaza in nici un domeniu!Ne sunt rpezentate stiri de interes general, de genul - fiul lui Mazare si-a facut de cap in club, Bianca e incarcinata, etc...de ce sa ma uit la tv? sa aflu cine pe cine a mai inselat, sau cate violuri au fost in nuhs ce sat?nu, mersi..
Răspunde-i
mio67 (20.06.2012, 08:33)
Si adaug eu la cele spuse de tine: Daca 2 sau 3 oameni iti spun ca esti beat, mergi la culcare ! dar pe cei mai multi dintre acestia ii c-am plimba bautura si vb si aiurea e clar, asa ca.... , in ultima vreme, ce sa zica si astia de la TV daca nimic nu prea mai merge cum trebuie ce sa dea si ei pe posturi ! dar cum speranta moare ultima, haideti sa vedem partea buna a lucrurilor si mai ales sa fim optimisti ! ca asa e romanul si asa imi place sa cred, sanatate tuturor macar, ca restul o'm vedea noi cum le ducem si cum le primim pe toate .
Răspunde-i
Eugenia Tanase (19.06.2012, 10:57)
They may say you're a dreamer... but you're not the only one. Poate s-ar schimba ceva daca aceia care sunt de acord cu tine ar adopta o atitudine mai optimista, in loc sa-ti spuna sa-ti pui pofta-n cui, ca nu se poate, ca nu exista, ca nu, ca nu, ca nu... :)
Răspunde-i
Laura Pascu (19.06.2012, 09:13)
Speram si eu sau, mai exavt, visam si eu cu laptopul deschis... :) Asa mi-as dori, dar uit mereu ca traiesc in Romania. Plus ca... avem o tara asa de frumoasa si oameni asa frumosi, ca voi cei care ma cititi... nu mai pricep nimic :(
Răspunde-i
Lucia Petrescu (18.06.2012, 21:47)
Ai dreptate draga Laura. Numai ca aceste emisiuni prind la majoritatea poublicului care face ratingul de fapt. Vrei sa moara majoritatea posturilor TV? Care mai ramin in viata apoi? Tv Cultural eventual, nu?
Răspunde-i
Viorel Coman (18.06.2012, 18:50)
Fatooo!!! trezeste-te din vis, ce vrei tu nu se va intampla niciodata. Ii vezi pe ciuaci si mirci vorbind despre lucruri frumoase. Cum ar arata o stire "frumoasa" zisa de un mircea in maieu, cu un picior pe masa, strivind in acest timp mouse-ul? Sau un ciutac , alb la fata, zambind in timp ce-i injura pe Basesti. Chiar vrei sa ne lipsesti de dragusine, crude sau toan(t)ce. Ce sa caute MAIA, OANA sau alte DOAMNE, cand le avem "doamne fereste" pe cele trei + n altele. S-apoi ce se va alge de televiziuni? Cum va putea RTR sa fie lider de piata intre orele 21.00 si 21.03 fata de RTV sau A 3? Cu stiri banale? Ar mai sti lumea cu cine s-a mai...,aia sau ailalta? Pot scrie o gramada, dar ma grabesc, incepe "Focus monden" si nu vreau sa pierd "noutatile". Pe urma gateste tonciu la Cireasa de pe tort si la capatos vine aia cruda, proaspata. Pa , te pup (ca-virgula-cunostinte) si......trezeste-te. Traiesti in Romania.
Răspunde-i
LUCIANA (18.06.2012, 09:50)
Foarte multa dreptate ai Laura.Poate citeste cineva sditorialul tau ,ma gindeam la cineva din televiziune si incearca macar o luna ceea ce ai propus tu doar sa vada efectul.Eu cred ca ar avea foarte mare audienta pentru ca in ciuda faptului ca ei nu cred mai sunt foarte multi oameni de bun simt care gindesc asa ca tine.Felicitari si poate ne trezim.
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Editorial
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
01 apr