Michelle Trachtenberg

Actriţa americană Michelle Trachtenberg a murit din cauza...

Citeste mai mult»
a

The Who s-a despărţit de bateristul Zak Starkey din cauza...

Citeste mai mult»
George Clooney

George Clooney explică de ce i-a cerut lui Joe Biden să...

Citeste mai mult»
Harvey Weinstein

Harvey Weinstein, rejudecat la New York

Citeste mai mult»
Harry

Harry și Charles rămân 'distanți', conform unor surse

Citeste mai mult»
gene

Înainte de moartea sa, soția lui Hackman a căutat...

Citeste mai mult»
ceas

Un ceas de buzunar care a aparținut unui pasager de pe...

Citeste mai mult»
capsula

Capsula Blue Origin cu cele şase femei vedetă la bord,...

Citeste mai mult»
Johnny Depp

Johnny Depp şi Penelope Cruz, în thrillerul „Day Drinker”...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Proprietatea lui Gene Hackman a fost infestată de...

Citeste mai mult»
ciocolata

Cât de sănătoasă este ciocolata neagră. Iată ce spun...

Citeste mai mult»
Katy Perry

Blue Origin a încheiat cu succes zborul spațial la care...

Citeste mai mult»
Sean „Diddy” Combs

Avocaţii lui Sean „Diddy” Combs vor să cunoască opiniile...

Citeste mai mult»
bebelus

O femeie a născut copilul unui alt cuplu după ce o...

Citeste mai mult»
eric

Eric Dane, actorul din "Euphoria" şi "Grey's Anatomy",...

Citeste mai mult»
Val Kilmer

Cauza oficială a morţii actorului Val Kilmer, starul din...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Kazahstanul se așteaptă la încasări de 12 milioane de...

Citeste mai mult»
anjelica

Actrița Anjelica Huston dezvăluie că a trecut printr-o...

Citeste mai mult»
Michelle Obama

Michelle Obama a vorbit într-un podcast despre zvonurile...

Citeste mai mult»
william

Prințul William și-a angajat avocații care au ajutat-o pe...

Citeste mai mult»
vandici

Ilinca Vandici a ales să acorde o nouă șansă iubirii,...

Citeste mai mult»
Regina Camilla

Regina Camilla și-a celebrat aniversarea căsătoriei cu...

Citeste mai mult»
Jennifer Lopez

Jennifer Lopez a inclus România în turneul ei „Up All...

Citeste mai mult»
paul

Paul Schrader, scenaristul filmului "Taxi Driver", acuzat...

Citeste mai mult»
Meghan Markle

Ducesa de Sussex s-a confruntat cu complicații medicale...

Citeste mai mult»
Robert de Niro

Robert De Niro va primi Palme d'Or-ul onorific al...

Citeste mai mult»
Michael Schumacher

Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima oară....

Citeste mai mult»
Maya

O româncă a uimit juriul Britain's Got Talent cu...

Citeste mai mult»
Eminem

Eminem a devenit bunic. Fiica rapperului, Hailie Jade...

Citeste mai mult»
mark

Zuckerberg și-a cumpărat o vilă în Washington. Suma...

Citeste mai mult»
Tom Cruise

Tom Cruise i-a adus joi un omagiu lui Val Kilmer, rivalul...

Citeste mai mult»
Russell Brand

Russell Brand a fost pus sub acuzare pentru viol de...

Citeste mai mult»
alexandra stan

Alexandra Stan, după ce a fost surprinsă cu noul iubit:...

Citeste mai mult»
dana nalbaru bebe

Dana Nălbaru, deranjată de agitația dintr-un oraș: „Abia...

Citeste mai mult»
 Daniel Craig

Producţia următorului film „James Bond” începe la Londra:...

Citeste mai mult»
Val

Val Kilmer, starul de cinema care i-a interpretat pe...

Citeste mai mult»
Ioana Pavelescu

Actriţa Ioana Pavelescu, recompensată cu Premiul pentru...

Citeste mai mult»
indulcitori

De ce sunt periculoși îndulcitorii artificiali

Citeste mai mult»
telefon

Interzicerea telefoanelor nu le oferă copiilor o relație...

Citeste mai mult»
Gene Hackman

Un judecător a interzis publicarea fotografiilor cu...

Citeste mai mult»

Stilul nostru de viata: Verdict, crima

De în Moda 18 feb 2009
"Ce haina frumoasa ai, e noua? E chiar fresh, ca si animalele din care a fost facuta." Suna tragic, chiar odios, insa este realitatea in care traim. Teste pe animale, doar pentru a obtine produse de frumusete; le omoram pentru ca ne inchipuim blana sau pielea lor ca fiind parte din cea mai frumoasa haina sau cele mai chic manusi din piele; ne dorim lux la cote maxime, fara a ne gandi ca pretul sau, poluarea, este mai mare decat ni-l putem permite; devenim prea infatuati pentru a atinge succesul si uitam sa mai relationam. Unde ne indreptam?

Un iepure se da cu fixativ? Si totusi este doar un cobai pentru frumusetea ta

Uita-te in dulapiorul din baie si numara produsele pe care le ai pentru a-ti contura frumusetea. Stiai ca inca multe branduri cunoscute folosesc testele pe animale ca unul dintre cele mai importante elemente din procesul de creatie?  Ai terminat numaratoarea? Ce branduri sunt? Se gasesc in lista aceasta: click aici? Esti sigura ca sacrificiul a meritat?

Animalele nu folosesc mascara, fixativ sau creme de fata, insa la crearea lor ele sunt cobai. Orbesc, sangereaza… si in cele din urma nu mai sunt necesare… mor. Se uita la tine, incercand sa-ti comunice ca sufera, ca le doare, ca se simt singure si ca nu ar trebui sa ne jucam de-a Dumnezeu cu ele. Insa inchidem ochii si zambim cand ni se spune ca aratam frumoase. L-am blamat pe Dr. Mengele, “Ingerul mortii”, care facea teste pe oameni, insa trecem cu vederea ca noi devenim succesori ai sai in secolul XXI. Tu ce ruj folosesti? Stii cate animale au suferit la crearea lui? Urmareste filmul si afla la ce sunt supuse pentru…frumusete.

Daca din pielea ta s-ar face o geanta, ai suferi?

Fauna e in tendinte. Gasesti acolo cele mai luxuriante gulere, bolero-uri si haine de blana. Sunt splendide. De asemenea stau atarnate de copaci tot felul de manusi si genti de piele, tot ce trebuie sa facem e doar sa ne ducem si sa le luam. Sunt ale noastre, nu? Insa tie ti-ar placea sa fii luata din lumea ta si inchisa intr-o cusca pana cand cineva comanda o noua pereche de pantofi din pielea ta? Cred ca nu.

Iubesti animalele, probabil ai si un caine. Ce-ai spune daca cineva ti l-ar face manusi. Le-ai purta? Atunci de ce iepurii, ursii, vulpile si multe animale trebuie sa ia forma unor accesorii sau tinute?

Cizmele tale din ce material sunt facute?

Ti-e prea cald vara? Curand o sa stai cu soarele pe aceeasi banca din parc

Sa traim eco. Da, e in mare trend, insa cati o facem? 1% din populatia de pe glob? Vrem masini mari, cu putere mare si consum pe masura. Gazele emanate de masina mea in aerul respirabil? Cui ii pasa atata timp cat eu am masina tare? Ce incalzire globala, mai traiesc eu pana cand o sa ne arda soarele sau ne ineaca marile? Carpe diem, restul e istorie.
 
Ironie, insa e stilul nostru de viata distructiv, unde pasim pasnic, fara griji, pentru ca nimanui nu-i pasa, de ce am face noi pe bunii samariteni? Insa numai in Romania temperaturile au crescut in ultimul secol cu 5 grade C. Ce ignoram? Un viitor iminent cu numeroase furtuni, cicloane, retragerea si disparitia ghetarilor, topirea zapezilor, ridicarea nivelului marii, acidifierea oceanelor, cresterea temperaturii solului ce favorizeaza incendiile din padure, dereglarea anotimpurilor, razboaie de interese si lista continua. Tu traiesti clipa, insa copii tai si nepotii tai o vor trai?

Uitam sa mai relationam. Animalele nu uita de aceste instincte primare. Noi de ce nu le urmam exemplul?

Razboi. Un cuvant cu cea mai mare putere distructiva din toate, o semnatura ce a fost pusa pe durere, suferinta, lacrimi, suspin si moarte. Vorbim usor de libertate, speranta, altruism, sprijin, ajutor, dar le stergem usor din vocabularul nostru atunci cand vrem… putere. Irak, Israel, Afganistan, doar o parte din tarile unde inca se mai aud explozii, impuscaturi si murmur de durere. Am uitat sa ne uitam unii la altii, depasind barierele rasiale, sociale si de orice alt gen. Lumea moderna de azi a devenit pentru noi un univers in care suntem singuri, pentru ca am uitat cum sa fim…. prieteni.

Suntem simpli martori la o lume in care interesele altora devin iminent si ale noastre, unde stirile despre durere au devenit o rutina, nu ne mai impresioneaza si nu ne atrage atentia, pentru ca e ceva banal. O lume in care asistam cum se schimba in rau si nu ne pasa. Poate mi-ai spune “ce vrei sa fac eu sa nu mai fie razboi?”, insa exista un razboi si in tine, pe care l-ai putea opri doar prin a spune “multumesc”, “ce faci?”, “pot sa te ajut?”, “te simti bine?” unor oameni care poate n-au existat pentru tine pana atunci, sau n-au contat si care iti pot fi prieteni. Relationeaza, pentru ca in sufletul tau sa fie pace.

Tag-uri: , , , , , ,
Ti-a placut acest articol? Urmareste-ne si pe FACEBOOK

Adaugă un comentariu 1

Intră în contul tău sau înregistrează-te pentru a posta un comentariu.

Rusu Alina (16.12.2010, 17:36)
In afara de pantofi de piele port numai imbracaminte si incaltaminte eco, nu sunt o fana a blanurilor naturale, insa ador bijuteriile
Răspunde-i
Spune-ţi părerea
Alte articole din Moda
Cele mai citite
Azi
Săptămânal
Lunar

Newsletter

Cele mai comentate
Felicitari pentru femei deosebite
-3°
Bucuresti
-2°
Bucuresti-zona centrala
-5°
Bucuresti-zona periferica
-4°
Alba Iulia
-3°
Alexandria
10°
-2°
Arad
-3°
Bacau
-2°
Baia Mare
-5°
Bistrita
-2°
Botosani
-3°
Braila
-5°
Brasov
-2°
Buzau
-3°
Calarasi
-4°
Cluj-Napoca
Constanta
-4°
Craiova
-5°
Deva
-3°
Drobeta-Turnu Severin
-4°
Focsani
-2°
Galati
-3°
Giurgiu
-2°
Iasi
-8°
Miercurea Ciuc
10°
-2°
Oradea
-3°
Piatra Neamt
-2°
Pitesti
-4°
Ploiesti
12°
-3°
Resita
-3°
Rimnicu Vilcea
-2°
Satu Mare
-6°
Sf. Gheorghe
-6°
Sibiu
-4°
Slatina
-4°
Slobozia
-4°
Suceava
10°
-2°
Timisoara
-4°
Tirgoviste
-6°
Tirgu Jiu
-4°
Tirgu Mures
-1°
Tulcea
-3°
Vaslui
-3°
Zalau
21 apr