Potrivit unor noi cercetari, salariul si popularitatea la locul de munca sunt determinate de bautura pe care o consumi zilnic.
Angajatii care beau cafea tind sa fie incapatanati, capabili sa isi sustina punctul de vedere si traiesc adesea pe muchie de cutit, sustin specialistii.
In plus, inregistreaza mai multe cresteri salariale decat bautorii de ceai. In schimb, cei care prefera ceaiul sunt mai corecti si mai relaxati la birou.
De regula, cei aflati in functii de conducere sunt adepti ai cafelei, in timp ce bautorii de ceai sunt sufletul echipei locul de munca.
Un procent de 84% dinte bautorii de ceai declara ca prefera lucrul in echipa, comparativ cu doar 74% dintre cei care beau cafea.
In ceea ce priveste nivelul de stres, doar 10% dintre bautorii de cafea sustin ca il resimt intens, comparativ cu 12% dintre amatorii de ceai, insa primii sunt mai predispusi la a intarzia la locul de munca, in ciuda faptului ca isi incep ziua cu licoarea magica.
Atentie, insa, la barfe! Bautorii de ceai sunt mai predispusi la a-si barfi colegii.
Cat despre modalitatea de transport preferata, amatorii de ceai merg mai mult cu masina, in timp ce bautorii de cafea folosesc mijloacele de transport in comun.
In urma cercetarii realizate de compania Zip Hydro Tap, a reiesit ca bautorii de ceai sunt relaxati, prietenosi, corecti si au simtul umorului, in timp ce amatorii de cafea sunt capabili sa isi sustina ideile, ignoranti, aprigi si incapatanati.
Tu in care tabara te incadrezi?
Citeste si: